Co je to vůbec omnichannel, a potřebujeme ho vůbec?
Byznys inovace
Foto: se souhlasem EFFE Prague

Co je to vůbec omnichannel, a potřebujeme ho vůbec?

Pojem omnichannel je poměrně nový a málo zaběhnutý i pro e-commerce markeťáky. Tento výraz se hojně rozšířil především v posledních letech, kdy se stává stále častější součástí odborných publikací i přednášek.

20.07.22

V současné době je pro stále více zákazníků nakupování na internetu a v kamenných obchodech stejné, aniž by pociťoval nějaký rozdíl. Je to způsobeno ubývajícími bariérami v e-commerce. Stále více obchodníků se již zaměřilo na propojení svých tradičních offline marketingových aktivit s moderními online kanály. Co to je tedy omichannel a jaké možnosti nabízí, jsme se zeptali Daniela Abraháma, majitele reklamní agentury EFFE Prague, www.effead.com, který se dvacet let pohybuje v retailu a marketingu. 

Je tedy opravdový omnichannel jen hrstka technologií, které navzájem propojíme? 

Určitě ne, z pohledu komunikace omnichannel vnímám jako příležitost pro klienty potvrzovat kompetenci a branding v celém spektru prodejních kanálů. Covid nám ukázal, jak rychle se dokáže zákazník přeladit na jiné kanály. A postcovid zase, jak rychle se umí vrátit do svého "komfortu". Omnichannel samozřejmě v závislosti na velikosti a segmentu klienta je různě prioritní. Pokud se bavíme o retailerech, opravdu je strategickou součástí realizace komunikace. A to proto, že pokud mi vadí značka v některém kanálu, přes který přistupuji k jejímu nákupu, tak mi to rozředí mojí akceptaci a vytváří prostor pro natlačení se konkurenční značky do mého nákupního koše.

Co je skrytým problémem omnichannelu? 

Já se celý život dívám na pozitiva v každém možném aspektu privátně i v businessu. Nehledám problém, ale příležitosti. A ty jsou, jak jsem říkal dřív, za mě zejména v maximalizaci loajality a utvrzování klienta v tom, že změna není nutná. 

Jaký potenciál a výhody v současné době nabízí?  

Dobrým kvalitním omnichannel marketingem si zabezpečuji vysokou loajalitu zákazníka a monetizuji investice do taktické a strategické komunikace. Jestli mám správně obsazeno maximální spektrum kanálů, kterými u mě zákazník nakupuje. A jak víme, nejdražší zákazník je nový zákazník. Nejlevnější naopak je ten existující, který opakuje nákup. Méně ztracených zákazníků je zjednodušeně řečeno potenciál a tedy největší výhoda omnichannel marketingu.

 

Kdo je Daniel Abrahám:

Daniel Abrahám vede agenturu EFFE Bratislava dvacátým rokem jako její zakladatel a CEO. Během tohoto období postupně vybudoval EFFE Prague, druhou Bratislavskou agenturu Relations consulting, mezinárodní agenturu International Effectivity a čerstvě založenou pobočku EFFE Crotia. V roce 2020 byl nominovaný EY na podnikatele roku a v tom stejném roce se EFFE Bratislava stala vítězem soutěže Office Roku 2020. Mezi nejvýznamnější klienty patří aktuálně Kaufland, Lidl, Nay, Enel, Tchibo, Samsung, Orange a mnoho dalších. Ve volném čase se nejraději věnuje rodině, manželce Zuzce a synům Davidovi a Damienovi. Jako bývalý sportovec v létě doplňuje energii hobby triatlonem a v zimě skitouringem. 

 

Zdroj info: autorský rozhovor

 

Související

„Vstoupili jsme do světa velkého rozvoje business intelligence,“ říká Filip Doušek ze startupu Stories

6Dhub.cz · CZECHárna Petra Beneše #19- Filip Doušek Pokud si chcete přidat Czechárnu Petra Beneše na Spotify, můžete tak učinit ZDE . Jak se teď máš, v době, kdy se vám podařilo Stories prodat do Workday? Někde jsem četl, že jsi řekl: „Teď bych chtěl tak dva roky jenom plout.” Tak co, pluješ?...


Tabu v reklamě aneb kam směřují sociální sítě

Zajímavou odchylkou je Dánsko, kde některou ze sociálních sítí používá 85 % obyvatel. Sociální sítě jsou stále na vzestupu a Češi na nich tráví v průměru přes 2,5 hod denně. Velký nárůst uživatelů a času, který na síti stráví, byl z velké části zapříčiněn pandemií koronaviru v roce 2020. Největší...


Jakub Stupka učí podnikatele, jak správně na chytrý, fungující a navíc zelený E-mail marketing

6Dhub.cz · CZECHárna Petra Beneše #18- Jakub Stupka Pokud si chcete přidat Czechárnu Petra Beneše na Spotify, můžete tak učinit ZDE . Kubo, kdy jsi měl svou první mailovou adresu? (smích) Podle mě tak ve 14 letech. Kolik jich dnes máš? Mám jich víc, to je pravda. Myslím, že asi jako všichni:...