Americký startup vyrábí vodku z emisí oxidu uhličitého
Byznys inovace
Foto: Shutterstock

Americký startup vyrábí vodku z emisí oxidu uhličitého

Startup Air Company nedávno představil nový futuristický nápoj, který vás opije a zároveň vám dodá dobrý pocit, že něco děláte pro životní prostředí – je to totiž vodka částečně vyrobená z emisí oxidu uhličitého.

28.05.22

Společnost Air Company využívá emise CO2 z průmyslových odvětví produkujících uhlík, které přeměňuje na různé druhy alkoholu, včetně vodky, parfémů a dezinfekčních prostředků na ruce.

„Spolupracujeme s partnery, kteří zachycují oxid uhličitý předtím, než je vypuštěn do atmosféry, a pak tento zachycený plyn využíváme při výrobě alkoholu," řekl Gregory Constantine, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti.

Při destilaci alkoholu starým klasickým způsobem se nejen uvolňují emise, ale spotřebuje se při ní i velké množství vody - na výrobu jednoho litru destilátu je to asi 35 litrů. Air Vodka se vyrábí pouze ze dvou složek, CO2 a vody. Z vody se elektrolýzou oddělí vodík, čímž se uvolní kyslík. Vodík se pak spolu se zachyceným CO2 přivádí do "reaktoru na přeměnu uhlíku". Tím vzniká etanol, který se po spojení s vodou mění na tento nezvyklý typ vodky.

Procesy uskutečňované v laboratořích společnosti Air Company jsou sice cenné pro životní prostředí, nicméně výsledné produkty nepatří k nejlevnějším. Vodka tohoto tři roky starého start-upu je luxusní značkou, jejíž láhev stojí asi 65 dolarů. V mnoha klubech však i přesto sklízí velkou chválu.

„Jakmile lidem řekneme: 'hele, takhle se to vyrábí a má to negativní uhlíkovou stopu a všechny tyhle krásné věci, tak ji chtějí ještě víc. A pak se po ní shánějí a ptají se: 'Kde ji můžeme sehnat?'," řekl Brendan Bartley, ředitel a hlavní barman v baru Bathtub Gin sídlícím v Seattlu.

Společnost Air company se chce v budoucnu zaměřovat na víc než jen na vodku a parfémy. Constantine chce po otevření třetího výrobního závodu nabízet další nové výrobky z CO2.
„Vodka je pro nás skutečně vstupní branou ke všem ostatním produktům a pak k průmyslovým aplikacím. Až tam se naše technologie může dostat," řekl Bartley.

Zachycování uhlíku se rychle stává velkým byznysem, protože společnosti se snaží nejen snížit emise skleníkových plynů, ale také zabránit tomu, aby se už vyprodukované emise dostaly do atmosféry. Zachycený uhlík se používá k výrobě všeho možného, od vodky přes brýle, prací prášek, Coca Colu až po letecké palivo.

Společnost The Air Company podporují firmy jako Toyota Ventures, JetBlue Technology Ventures, Parley for the Oceans a Carbon Direct Capital Management. Dosud od nich získala něco přes 40 milionů dolarů.

 

ZDROJ

Související

Kdy začneme na českých chodnících potkávat autonomní robůtky? Zeptali jsme se Jana Sedláčka

6Dhub.cz · CZECHárna Petra Beneše #17 - Jan Sedláček Ve firmě Vanilla Robotics se s kolegou Tomášem Krivdou věnujete autonomním robotům, Jak se člověk jako ty, který se původně věnoval online salesu, k autonomním robotům dostane? Díky Tomášovi, se kterým se známe už více než 10 let. Tomáš je z nás...


České zařízení pro zachytávání CO2 se zúčastnilo soutěže o milion dolarů. Peníze věnoval inovátor Musk

Ačkoliv tuzemský projekt nakonec cenu nezískal, lze jeho výběr mezi nominované považovat za velký úspěch. Mezi inovativní projekty, které mají přispět k řešení klimatické krize, organizátoři v následujících letech rozdělí celkem 100 milionů dolarů, které soutěži věnoval podnikatel Elon Musk a jeho...


Dřevo vypěstované v laboratoři může zachránit lesy

Trh s výrobky ze dřeva činil v roce 2021 631 miliard dolarů a navzdory veškerému úsilí, které ekologové vyvíjejí, aby zabránili odlesňovacím aktivitám, se očekává, že do roku 2026 překročí hranici 900 miliard dolarů. Prohráli jsme tedy již boj o záchranu našich lesů? Možná ještě ne. Vzniká totiž...