Klára Ponczová, 23. 03. 21
Zakladatelům startupu jménem Gomi dlouho nedalo spát pomyšlení na to, kde asi končí všechny ty elektrické baterie poničených koloběžek Lime. A napadlo je, že spíš než někde nevábně končit, by mohly začít nový život v jejich přenosných reproduktorech. Nyní Gomi se společností Lime navázali oficiální partnerství a na novou, tentokrát hudební dráhu, by se mělo vydat více než 50 000 bateriových článků.
Britská společnost Gomi zabývající se udržitelným designem dokáže odzbrojit flotilu nepoužitelných koloběžek Lime a vdechnout jim nový život prostřednictvím zero-waste přenosného Bluetooth reproduktoru. K výrobě spotřebního technologického zboží tak přistoupili zcela opačně než většina výrobců, kteří spíš než aby sami odpad recyklovali, neváhají svůj vlastní výrobek v odpad nechat během několika málo let proměnit.
Misí Gomi je však podle spoluzakladatele Toma Meadese pravý opak a to redesign myšlení v tomto odvětví: “V dnešním technologickém průmyslu není nic vyrobeno z odpadních materiálů. Naopak je vše navrženo tak, aby to co nejrychleji končilo na skládkách. A to jsme se rozhodli změnit.” říká.
Změnit pohled na odpad
Gomi začalo tak, že sbírali použité plastové tašky a ty následně využívali k další výrobě. Cílem bylo změnit pohled lidí na plast samotný, který Meades považuje za úžasný materiál, se kterým se však v rámci recyklace pořád nepracuje dostatečně udržitelným způsobem. Nejčastěji se z něj totiž vyrábí filmy, nákupní nebo cestovní tašky.
Už loni v létě tým Gomi vydal powerbanku, která byla napájená starými články elektrických kol a koloběžek od několika různých dodavatelů, které by jinak skončily v odpadu. Při výrobě reproduktoru se však chtěli ještě o kousek posunout: “Tentokrát jsme chtěli udělat pořádný krok vpřed a zajistit si stabilnější dodavatelský řetězec. Právě proto jsme oslovili společnost Lime, jestli náhodou nemají zájem,” říká Meades a dodává, že v Lime byli z této myšlenky od začátku nadšení.
Viceprezident společnosti Lime Andrew Savage zodpovědný za udržitelnost navíc prozradil, že v Lime byli přístupem Gomi ke spotřebnímu zboží zcela ohromeni a ihned zahájili samotné testování použitelnosti elektrických baterií. To rychle ukázalo, že skoro 90 % článků z baterií, které se staly neakceptovatelnými pro použití při jízdě, jsou stále naprosto použitelné pro Bluetooth reproduktory firmy Gomi.
Minimalismus a udržitelnost
Na samotnou výrobu pak budou využívány jen dva materiály - použité plastové tašky a hliník, tedy snadno recyklovatelné materiály, které produktu zároveň zajišťují lehkost a odolnost. Design produktu je minimalistický a typický pro všechny výrobky společnosti Gomi. Meades ještě dodává, že tým designerů je významně ovlivňován Dieterem Ramsem, firmou Apple a Japonskou vizuální kulturou.
K tomu všemu reproduktor vydrží hrát na jedno nabití až 20 hodin, dosavadní uživatelé si chválí skvělý zvuk a možnost propojit pomocí Bluetooth dva reproduktory mezi sebou a dopřát si tak ještě intenzivnější zážitek.
Doživotní záruka
Jedním z Meadesových cílů je dokázat, že technologie mohou být udržitelné, funkční a zároveň dostupné. Veškerý vývoj i výroba se zatím odehrává v sídle Gomi v anglickém Brightonu, kde také spolu s garancí doživotní záruky poskytuje společnost servisní opravy. To aby si byli jistí, že reproduktor někdo jen na základě drobné poruchy zbytečně nevyhodí.
Že je toto řešení ekologicky udržitelné, je jasné. Jen jestli bude udržitelné i po byznysové stránce, ukáže až čas. Na kolik mu ale věříte vy, můžete ukázat právě teď jeho podporou na Kickstarteru, kde už teď v rámci kampaně devětkrát přesáhli svůj finanční cíl.
Tento článek je chráněn pomocí blockchainové služby Mytitle.
Zdroj: https://www.designweek.co.uk/issues/8-14-march-2021/gomi-partners-with-lime-to-turn-old-e-bike-batteries-into-speakers/