Rozprašování aerosolů nad póly - šílenost nebo geniální nápad?
Věda a výzkum
Foto: Shutterstock

Rozprašování aerosolů nad póly - šílenost nebo geniální nápad?

Skupina vědců navrhuje vypustit nad severní a jižní pól obrovské množství mikroskopických aerosolových chemikálií ze 125 mohutných vojenských letadel v zoufalé snaze znovu zmrazit tající ledovce. Plán se již nyní mezi odborníky ukazuje jako velmi kontroverzní.

09.10.22

S nápadem přišel ve své studii výzkumník z Yaleovy univerzity Wake Smith. Podle něj bychom museli každý rok uskutečnit zhruba 175 000 letů průzkumnými a bezpilotních letouny, abychom výrazně zasáhli do zrychlujícího se úbytku ledovců. Stojí za zmínku, že tato letadla by sama o sobě vypouštěla velké množství oxidu uhličitého vysoko do atmosféry. Smith však tvrdí, že i přes škodlivé emise by se to vyplatilo.

"Je to aspirin, ne penicilin," řekl pro Sky News. "Není to náhrada za dekarbonizaci."

Aerosolový stín

Podle plánu by se mikroskopické částice oxidu siřičitého – to je ten, který je cítit ze spálené zápalky – uvolňovaly ze 125 tankerů, které by létaly ve výšce 13 tisíc metrů nad póly. Tyto částice by pak blokovaly část slunečního světla a chránily polární oblasti před slunečním žárem.

Podle Smithovy studie by něco přes 13 tun částic uvolněných ve správnou roční dobu mohlo ochladit polární oblasti až o 2°C.

Hlasití kritici

Plány na solární geoinženýrství se setkaly s hlasitým odporem, odborníků, kteří tvrdí, že vypouštění škodlivých emisí oxidu uhličitého z letadel létajících ve velkých výškách je šílený nápad.

Podle odborníků by zastínění slunečních paprsků mohlo mít také nezamýšlené důsledky, včetně negativních dopadů na zemědělské systémy, uvádí Sky News.

V loňském roce přišla skupina harvardských vědců s podobným nápad, kdy by se pomocí meteorologických balónů shromažďovaly předběžná data nad severním Švédskem. Ale i tento počáteční experiment se ukázal jako příliš kontroverzní a místní skupiny odpůrců je donutily od nápadu upustit.

Polární oblasti jsou však na rozdíl od severního Švédska osídleny jen velmi řídce, argumentoval Smith.

"Pokud by se měl poměr rizik a přínosů někde vyplatit, bylo by to na pólech," řekl Smith pro Sky News. "Jakékoli záměrné otočení globálního termostatu by bylo ve společném zájmu celého lidstva."

 

ZDROJ

Související

Enzymy mořských živočichů by mohly nahradit žárovky

Už před více než čtyřiceti lety vědci zjistili, že organismy žijící na dně oceánu jsou schopny produkovat světlo díky enzymu zvanému luciferáza. Až dosud však nebylo jasné, jak tento mechanismus funguje. S odpovědí nyní přišli vědci z Loschmidtových laboratoří, RECETOXu a Přírodovědecké fakulty...


Nedopalky by životnímu prostředí mohly i pomáhat, místo aby jen škodily

Cigaretové nedopalky lze najít téměř všude – na chodnících, v parcích, dokonce i v moři. Nejen že na ně není zrovna hezký pohled, ale také se obtížně uklízejí. Tým vědců z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ale nyní našel způsob, jak tento nenáviděný druh odpadu vykoupit. „Zjistili jsme, že...


Bill Gates podporuje australský start-up zaměřený na říhání krav

Spoluzakladatel společnosti Microsoft otevřeně hovořil o dopadu výroby masa na životní prostředí. Metan je totiž po oxidu uhličitém druhým nejčastějším skleníkovým plynem. Dobytek, jako jsou krávy a kozy a jeleni, produkují metan, když jejich žaludky rozkládají trávu při trávení. Při tomto...