Antikoncepci pro muže budou dobrovolníci testovat už letos
Věda a výzkum
Foto: Shutterstock

Antikoncepci pro muže budou dobrovolníci testovat už letos

„Hon na mužskou pilulku“ se blíží k cíli – autoři nedávného výzkumu tvrdí, že vyvinuli nehormonální formu antikoncepce pro muže, která v testovací fázi zajistila u laboratorních myší sterilitu po dobu 4 – 6 týdnů, a to bez nežádoucích vedlejších účinků. Výzkum potvrdil, že vyvíjená nehormonální antikoncepce měla u myší 99% účinnost. Očekává se, že testování na skupině dobrovolníků začne ještě letos.

03.04.22

Za jejím vývojem stojí výzkumníci z University of Minnesota. Antikoncepce má fungovat na základě způsobu, jakým tělo reaguje na vitamín A, který je všeobecně spojován s plodností savců. Výzkum poskytl (experimentální) složku, která blokuje protein, odpovědný za vazbu vitamínu A na buňky – receptor kyseliny retinové alfa (RAR-α). Ten je jedním ze tří proteinů s obdobnou funkcí. Dosavadní poznatky zakládají předpoklad, že pro zajištění dlouhodobé, avšak vratné sterility mužů postačí blokování právě tohoto proteinu.

Existují i další výzkumy antikoncepce pro muže v obdobné fázi, většina z nich se ale zaměřuje na využití testosteronu, s čímž souvisí nežádoucí účinky jako zvýšená hladina cholesterolu nebo snížené libido. Tým University of Minnesota má za to, že jejich výzkum nabízí přijatelnější možnost. Člen výzkumného týmu Abdullah Al Noman výzkum komentuje: „Vyvíjíme nehormonální antikoncepci pro muže, se kterou se nepojí nežádoucí účinky antikoncepce hormonální“.

Výše zmíněná experimentální složka je označována jako GPHR-529 a prozatím se zdá, že funguje tak, jak bylo zamýšleno. U myších samců, kterým byla po dobu čtyř týdnů podávána, byl prokázán dramatický pokles počtu spermií až na hodnotu, která způsobila jejich sterilitu. Bez zaznamenaných vedlejších účinků. Plodnost samců se pak obnovila čtyři až šest týdnů po ukončení terapie.

Další vývoj GPHR-529 povede společnost YourChoice Therapeutics. Pokud bude pokračovat podle současných předpokladů, měly by být klinické studie na dobrovolnících zahájeny ve druhé polovině letošního roku. University of Minnesota současně pokračuje na rozvoji celého konceptu, stojícího za GPHR-529, a také na dalších možnostech pro případ, že klinické studie GPHR-529 neposkytnou uspokojivé výsledky.

 

ZDROJ

Související

Vědci se radují z nálezu 150 milionů let starých zvratků

Podle nové studie zveřejněné v časopise Palaios tým vědců skutečně nalezl zkamenělé pozůstatky prehistorické hromady zvratků. A mají z toho obrovskou radost! Jde totiž o unikátní nález, který by mohl prozradit mnohé o dávných ekosystémech fascinujícího regionu. "Byl jsem nadšený, že jsem tuto...


Mužské antikoncepční pilulky budou brzy realitou

Podle vědců již tyto způsoby hormonální kontroly reprodukčních funkcí existují u žen. „Vycházíme z poznatků mnoha desetiletí vývoje antikoncepce pro ženy a také z našich úspěchů s dalšími kombinovanými hormonálními metodami, jako je Nestorone® (progestagen) a testosteronový gel pro regulaci...


Masarykova univerzita opět hledá dobrovolníky pro výzkum chování hráčů online her

Získaná data pomohou vědcům lépe popsat, jaká pozitiva a negativa hraní online počítačových her přináší. Tým bude např. zkoumat, jaký mají hráči vztah ke svým herním postavám a co jim tento vztah přináší. Výsledky najdou praktické využití v boji proti stigmatizaci hraní her či při zkvalitňování...