Zvládne umělá inteligence připravit slušnou večeři?
Technologie
Foto: Shutterstock

Zvládne umělá inteligence připravit slušnou večeři?

Je večer, zítra mám jít na týdenní nákup. Dívám se do ledničky, kde jsou jen tři rajčata, sladké brambory a chřest. Za normálních okolností bych to považovala za impuls odskočit si do obchodu s rychlým občerstvením.

22.01.22

Místo toho však zkusím aplikaci Plant Jammer, která slibuje, že za pomoci umělé inteligence vykouzlí recept ze surovin, jež mám zrovna po ruce. K dispozici má tři miliony receptů, kde vyhledává často párované položky. Poté nahlíží do knihovny ingrediencí, seskupených dle chutí inspirovaných profesionálními kuchaři - slanou, umami, kyselou, mastnou, křupavou, jemnou, sladkou, hořkou, kořeněnou... Software se pak z těchto dat učí a navrhuje nové recepty.

Jídlo budoucnosti?

Michael Haase, zakladatel aplikace Plant Jammer, říká, že díky tomuto poslednímu kroku je nástroj jedinečný. Tradiční aplikace vycházejí z databází, kdy sepíšete, co máte v ledničce a ony vám pošlou již existující recept, který najdou na webu. „To je však starý přístup,“ říká Haase. „V současnosti vytváříme pomocí umělé inteligence nové recepty od nuly.“

Chci-li použít svoje sladké brambory, aplikace mi navrhuje několik možností, včetně dušení či smažení. Já si však vybrala zeleninové hamburgery. Řeknu aplikaci, že nemám žádná dietní omezení a potom jen zaškrtnu ingredience. Nakonec se mě zeptá, jaké  koření bych si přála.

Na základě toho, co jsem zvolila, budou moje sladké bramborové placičky obsahovat i chřest, lilek, cizrnu, citronovou šťávu a drcené vlašské ořechy. Abych vše udržela pohromadě, přidala jsem nějaké koření a ovesné vločky. Placky se pečou 15 minut. Výsledkem jsou však čtyři přepečené útvary s přemírou vloček.

Úpravy

Když jsem svou zkušenost sdělila zakladateli aplikace, připustil, že ne každý recept je úspěšný a také souhlasil s tím, že by měl pravděpodobně obsahovat více možností, jak placičky spojit dohromady. O hodinu později se platforma přizpůsobila mé zpětné vazbě. Slibuji, že recept zkusím znovu.

V Plant Jammeru je k dispozici i placené členství, které využívá přibližně 5 % uživatelů.

Aplikace také nabízí plány předplatného supermarketům a k receptům na jejich webových stránkách přidává alternativní ingredience. „Chcete-li si připravit veganské, bezlepkové nebo thajské jídlo, my tomu přizpůsobíme jakýkoli recept," říká Haase. A doufá, že díky aplikaci budou lidé lépe zvládat hospodárnější vegetariánské vaření.

Náročný proces

Dokonce i výrobci balených potravin se obrací na umělou inteligenci. Newyorská výzkumná a vývojová firma, Analytical Flavor Systems tak pomáhá potravinářským společnostem vytvářet nové produkty nebo zlepšovat ty stávající. Platforma AI Gastrograph zase navrhuje chuť, aroma a konzistenci nápojů tak, aby vyhovovaly regionálním preferencím.

„Byl to náročný proces," říká zakladatel Gastrographu Jason Cohen, který strávil posledních 10 let testováním chutí po celém světě. Porota složená z 50 degustátorů zkouší dvakrát nebo třikrát denně různě balené potravinářské výrobky. Před Covid-19 fungoval ve firmě tým pracovníků, který každý týden navštěvoval jinou zemi, aby otestoval regionální preference tamějších lidí.

„To, co lidé degustují, není tak důležité jako to, co při tom vnímají,“ říká Cohen, bývalý čajový someliér. „S tím, jak lidé vnímají chutě je velmi snadné si hrát.“ Pokud například do mléka přidáte vanilku přibližně v jedné miliontině, neucítíte ji, ale řeknete, že mléko obsahuje více smetany a je kvalitnější," vysvětluje.

Software umělé inteligence musí projít stovkami rozhodnutí, než se naučí na základě týmového testování a regionálních chutí odhadnout, jak má produkt chutnat.

„Ohromená“

Autorka kuchařky Meera Sodha souhlasí, že párování umělé inteligence s jídlem může podpořit výzkum, kreativitu a udržitelnost, ale říká, že nelze „oddělit recept od jeho příběhu“.

V době, kdy se učila vařit od své matky, zažila „záchvat paniky“, když zjistila, že nikdo nezapsal rodinné recepty. Když by tak neučinila sama, veškeré pokrmy by odešly i s ní. „Na vaření podle receptů od maminky, babičky nebo tety mám ráda to, že díky tomu cítím být s nimi ve spojení," říká. „Mám pocit, že jsou tak po mém boku."

O bramborové placičky jsem se pokusila ještě jednou, ale tentokrát jsem si nechala poradit přes Skype od své matky, což je bývalá profesionální kuchařka. Ta místo toho, aby poslouchala aplikaci, se raději řídila vlastním míněním a zkombinovala uzené chili papričky, koriandr a piniové oříšky. Obě jsme se vyhnuly ovesným vločkám. Každá jsme pekly zvlášť a můj výsledek byl lepší než předchozí pokus. Každopádně myslím, že spíše díky našemu online setkání než kvůli tomu, že ovládám technologie.

 

 

ZDROJ

Související