Výrobce iPhonů Foxconn investuje do firmy Lordstown Motors, vyvíjející elektrická nákladní auta
Technologie
Foto: se souhlasem Lordstown Motors

Výrobce iPhonů Foxconn investuje do firmy Lordstown Motors, vyvíjející elektrická nákladní auta

Foxconn, který vyrábí pro Apple iPhony, navyšuje své investice do americké firmy vyrábějící elektrické pick-upy. Hodlá konkurovat Cybertrucku od Tesly.

12.11.22

Technologický gigant Foxconn utrácí 170 milionů dolarů za akcie doposud ztrátového start-upu Lordstown Motors. Velká finanční injekce přichází v době, kdy společnost Lordstown Motors usiluje o navýšení výroby svého debutového modelu Endurance. Lordstown nedávno začal vyrábět vozidlo v bývalé továrně General Motors v americkém státě Ohio. Podle dohody koupil Foxconn, největší světový smluvní výrobce elektroniky, více než 18% podíl v Lordstownu, čímž se stal největším investorem ve společnosti.

„Od oznámení naší první transakce se společností Foxconn před více než rokem bylo naším cílem vytvořit široké strategické partnerství, které využije schopnosti obou společností,“ řekl výkonný předseda představenstva společnosti Lordstown Daniel Ninivaggi. „Nejnovější investice Foxconnu je dalším krokem tímto směrem,“ dodal.

Obě společnosti také uvedly, že společně vyvinou elektrické vozidlo, i když další podrobnosti o plánu neuvedly. Spojení přišlo poté, co největší světový výrobce elektromobilů Tesla, který vlastní multimiliardář Elon Musk, oznámil, že plánuje zahájit sériovou výrobu svého Cybertrucku na konci roku 2023.

To by bylo dva roky po původním cíli, který Elon Musk vyhlásil v roce 2019. Investice tchajwanského Foxconnu je nejnovější peněžní injekcí do Lordstownu, který nadále hospodaří se ztrátou. Údaje za tři měsíce do konce září ukázaly čistou ztrátu ve výši 154,4 mil. dolarů, což je ztráta více než 95,8 mil. dolarů, kterou společnost vykázala za stejnou dobu v loňském roce.

Akcie Lordstownu po oznámení vzrostly o téměř 18 %. Foxconn se nedávno dohodl se saúdskoarabským státním investičním fondem na výrobě elektrických vozidel. Společný podnik bude fungovat pod značkou Ceer, což zní jako arabské slovo pro „drive“, tedy řídit.

Ceer bude licencovat technologii od německého BMW a jeho cílem je začít prodávat svá elektrická vozidla od roku 2025. Dohoda je součástí snahy Saúdské Arábie přesunout svou ekonomiku od závislosti na fosilních palivech. Šéf Foxconnu Liu Young-way v říjnu prohlásil, že doufá, že společnost bude vyrábět jednoho dne auta pro Teslu. Cílem firmy je zopakovat úspěch ve výrobě spotřebitelských zařízení i v oblasti výroby automobilů.

 

ZDROJ

Související

Aquaponie ušetří naproti klasickému zemědělství až 95 % vody, říká odborník

V aquaponii hrají významnou roli ryby. Jak se na celém procesu podílejí? Když dovolíte, začnu tím, že pokročilá aquaponie využívá výhody dvou vzájemně propojených ekosystémů k produkci udržitelných potravin. To vše bez použití umělých hnojiv a agrochemií. Jedním ekosystémem je ekosystém rostlin a...


Pražané mohou dobíjet své elektromobily z chytrých lamp

Aby instalace nezacláněly na chodnících, jsou elektrické nabíječky zabudovány do vybraných městských lamp. Jde o černé skříňky s kabely a piktogramy vysvětlujícími to, jak stanici používat. Většina stanic umožňuje nabíjení dvou vozidel najednou. Až do konce roku mohou Pražané nabíjet svá auta...


Drony budou doručovat poštu do nové budovy CTP v Brně

„Brno je pro nás dlouhodobě důležitou oblastí, kde intenzivně rozvíjíme naše aktivity, které, jak pevně věřím, pozitivně přispívají k pověsti Brna jako nejinovativnějšího města v České republice. S každým novým projektem chceme zvednout laťku o něco výše. V případě Budovy I kombinujeme prvotřídní...