Telefony ukrajinských představitelů se staly terčem hackerů
Technologie
Foto: Shutterstock

Telefony ukrajinských představitelů se staly terčem hackerů

Telefony ukrajinských úředníků se podle vysokého představitele pro oblast kybernetické bezpečnosti staly terčem hackerů. Tento útok doprovází Ruskou invazi na Ukrajinu.

08.06.22

Victor Zhora, zástupce vedoucího ukrajinské státní speciální komunikační služby, uvedl, že telefony používané státními úředníky země se staly předmětem trvalého cílení hackerů. 

„Zaznamenáváme mnoho pokusů o nabourání telefonů ukrajinských úředníků, hlavně v souvislosti s šířením malwaru,“ řekl Zhora novinářům na online tiskové konferenci, která měla připomenout 100 dní od doby, kdy ruské síly překročily ukrajinskou hranici. 

Zhora řekl, že jeho úřad zatím neviděl žádný důkaz, že by ukrajinská zařízení byla nějakým způsobem kompromitována. Hackerské útoky na zařízení vládních představitelů se vplížily do mezinárodní agendy po kaskádě odhalení v loňském roce. Už tehdy byly tisíce telefonů používané prezidenty, ministry a dalšími vládními úředníky zaměřeny nebo kompromitovány. 

Schopnost vzdáleně a neviditelně se nabourat do elektronických zařízení pomocí sofistikovaného špionážního softwaru – někdy nazývaného „zero click“, protože nevyžaduje žádnou interakci od oběti – je obzvláště obávaná. Už v dubnu agentura Reuters uvedla, že telefony nejvyšších představitelů Evropské komise byly zaměřeny pomocí spywaru s technologií s nulovým počtem kliknutí. 

Zhora uvedl, že on a jeho kolegové si byli vědomi hrozby napadení telefonů způsobem „zero click“, ale odmítl komentovat, zda věděli o nějakých takových pokusech proti jejich vlastním zařízením. „Pokračujeme v monitorování,“ okomentoval aktuální situaci Zhora.

Ukrajina obecně zaznamenala v prvním čtvrtletí letošního roku miliony kyberútoků. Detailní report ukrajinských úřadů uvádí detailní informace o jejich povaze, za původce jsou často označováni ruští hackeři. 

 

ZDROJ

Související

USA varují před najímáním severokorejských IT pracovníků

Mnozí ze zmíněných Severokorejců se podle tří amerických vládních agentur tváří, že jsou z jiných částí Asie. Údajně v rozporu s mezinárodními sankcemi pomáhají financovat severokorejské zbrojní programy. Jde i o peníze, za které Severní Korea v posledních měsících provedla několik raketových...


Ukrajina prodává NFT. Financuje armádu

Blockchainová bitva Mychajlo Fedorov, ukrajinský ministr digitální transformace, v pátek na Twitteru oznámil, že země začne prodávat digitální tokeny vytvořené na základě časové osy ruské invaze. Výtěžek z prodeje by byl podle webových stránek NFT použit na podporu "armády a civilistů Ukrajiny"....


Podle Muska hrozí Tesle a SpaceX značná inflační rizika

Elon Musk se, jak je u něj obvyklé, svěřil se svými obavami sledujícím na Twitteru. Ve svém tweetu a následujícím vlákně , týkajícím se budoucnosti jeho firem (Tesla vyrábí elektroauta a SpaceX se zabývá lety do vesmíru), se také zeptal na výhled míry inflace a prohlásil, že jeho společnosti...