Speciální lampy šetří energii a zkrášlují Prahu
Technologie
Foto: se souhlasem Technologie hlavního města Prahy, a.s.

Speciální lampy šetří energii a zkrášlují Prahu

Praha má dvě nové lavičky s LED svítidly a popínavými rostlinami. Pomohou ozelenit a osvětlit město, ale také ušetřit elektrickou energii a stát se místem odpočinku pro místní obyvatele. Inspirace pochází ze Singapuru. 

28.09.22

Takzvané Supertrees v zahradách Gardens by the Bay v Singapuru jsou inženýrským zázrakem. Jsou vybaveny solárními panely a systémy na sběr dešťové vody, která se využívá k zavlažování. Na kmenech jsou vertikální zahrady a na vrcholu stromů je možné se najíst v restauraci. 

Právě tyto Supertrees inspirovaly pražské úřady k vytvoření prvních zelených lamp ve městě. Výroba dvou pětimetrových konstrukcí stála asi půl milionu korun. Lampy se budou testovat tři roky. Pokud se projekt osvědčí, bude rozšířen i do dalších částí hlavního města. 

„Česká zemědělská univerzita nás požádala, zda by bylo možné tuto lampu otestovat v městském prostředí. Navíc už máme několik strategických projektů, jak by město mělo reagovat na budoucí klimatické změny. Jedním z těchto témat je i ekologizace,“ říká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. 

Tyto lampy pomohou ušetřit až padesát procent elektrické energie ve srovnání s běžnými pouličními lampami. V létě budou poskytovat více stínu, což pomůže zabránit rozžhavení asfaltu a uvolňování škodlivých zplodin do ovzduší. 

Popínavé rostliny byly vypěstovány speciálně pro tento projekt Českou zemědělskou univerzitou. Bylo vybráno pět druhů, které zůstanou zelené po celý rok a některé z nich budou mít i jedlé plody. Podle univerzity je letos důležité rostliny zakořenit, aby příští rok rostly a plodily.

 

ZDROJ

Související

Tramvají nebo autobusem? Mapa ukazuje Pražanům polohu vozů i to, jestli si v nich nabijí mobil

Jakkoliv se Praha pyšní hustou sítí městské hromadné dopravy, dochází ke zpožděním. On-line mapa ukazuje přesnou polohu všech vozidel v reálném čase. Lidé v Praze a ve středních Čechách se tak mohou podívat, kde přesně se nacházejí jednotlivé vlaky, metra, tramvaje, autobusy nebo přívozy, jaké...


Enzymy mořských živočichů by mohly nahradit žárovky

Už před více než čtyřiceti lety vědci zjistili, že organismy žijící na dně oceánu jsou schopny produkovat světlo díky enzymu zvanému luciferáza. Až dosud však nebylo jasné, jak tento mechanismus funguje. S odpovědí nyní přišli vědci z Loschmidtových laboratoří, RECETOXu a Přírodovědecké fakulty...


Nedopalky by životnímu prostředí mohly i pomáhat, místo aby jen škodily

Cigaretové nedopalky lze najít téměř všude – na chodnících, v parcích, dokonce i v moři. Nejen že na ně není zrovna hezký pohled, ale také se obtížně uklízejí. Tým vědců z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ale nyní našel způsob, jak tento nenáviděný druh odpadu vykoupit. „Zjistili jsme, že...