Robotický kozel od Kawasaki má kopýtka i kola, dálkové ovládání, umí se vyhnout překážkám a unese člověka
Technologie
Foto: Kazumichi Moriyama / Youtube

Robotický kozel od Kawasaki má kopýtka i kola, dálkové ovládání, umí se vyhnout překážkám a unese člověka

Nejedná se o žádný vtip ani slovní hříčku, světově proslulý japonský výrobce motocyklů skutečně vyrobil čtyřnohého robotického kozla. Nový přírůstek do stáje Kawasaki má kromě “kopýtek” i kola a na svém hřbetě dokáže nést člověka. Autoři jej pojmenovali Bex a oficiálně byl představen minulý týden na Mezinárodní výstavě robotů iREX v Tokiu. 

18.03.22

Tento čtyřnohý stroj vznikl v rámci Kawasaki programu Kaleido, který se už od roku 2015 soustředil na vývoj dvounohých robotů. Cílem inženýrů však tentokrát bylo navrhnout robota, který by zvládal i obtížný terén, a pro tento účel by jen těžko našli lepší zdroj inspirace než kozorožce, mrštnou horskou kozu vyskytující se v oblastech Afriky a Eurasie. 

Bex dokáže klusat po čtyřech a sám se vyhýbat překážkám. Zda skutečně zvládne i tak strmý terén jako skutečný kozorožec, to nevíme a jeho pohybové dovednosti tomu moc nenasvědčují. 

Co však společnost Kawasaki potvrdila, je fakt, že robotický kozel může být řízen na dálku a použit k provádění inspekcí na staveništích a přepravě nákladu o hmotnosti až 220 kg. Jen v případě využití k přepravě by byl horní konec robota upraven, případně zcela odstraněn, a v ten okamžik by tím přišel i o svůj kozí vzhled. 

Kozel na kolečkách 

Na končetinách má kozel připevněná kola, která lze sklopením nohou uvést do správné polohy a použít je k rychlému pohybu po hladkých površích. Inženýři se tedy zjevně zaměřili na maximalizaci všestrannosti robota a dokonce jí také do jisté míry dosáhli. 

Kozí hlava a nasvícení jsou však v rámci výkonu zcela zbytečné a tým je pravděpodobně použil jen proto, aby kolem nového robota udělal trochu rozruch. Tuto skutečnost pod videem z představení robotického kozla trefně okomentoval jeden z uživatelů na YouTube: “¨Inženýři nejspíš strávili tolik času přemýšlením nad tím, jestli by mohli, že se bohužel nepozastavili nad tím, jestli by vůbec měli". 

Vzhledem k tomu, že robotický pes CyberDog od Xiaomi, Spot od Boston Dynamics i čínský mechanický jak, vzbudili vlnu pozornosti, Kawasaki nejspíš doufá, že se jejich kozlovi podaří totéž. A kdo ví, možná se jednou v budoucnu, i díky tomuto odvážnému počinu Kawasaki, bude policie v terénu nebo hrstka lidí po pastvinách pohybovat na hřbetech robotických koní.

 

ZDROJ

Související

Technologie budoucnosti přenáší do historie. Virtuální realita ukazuje hrůzy holocaustu

Režisérka a spoluautorka Miriam Cohenová, která pochází z Izraele, se ve svých sedmnácti letech nemohla z náboženských důvodů zúčastnit školního výletu do Polska. Její přátelé se vrátili se silným zážitkem. Měla tak pocit, že jí něco uniklo. Slíbila si proto, že se jednou na cestu vydá. Spolu se...


Lockdowny přinesly mnohonásobný nárůst sexuálního zneužívání dětí online

Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvádí, že její data ukazují, jak predátoři využili situace. Sociálních média naprala na ještě větší popularitě na začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie. V loňském roce IWF zaznamenala více než 63 000 webových stránek zobrazujících děti v choulostivých...


Digitální fotoaparáty se vrátily do módy, oživil je online svět

Za posledních 12 měsíců videa s hashtagem #digitalcamera zaznamenala na TikToku více než 220 milionů zhlédnutí. Analytici popisují tento trend jako spojený s podobným oživením módy z přelomu století. Brit Scott Ewart získal na svém TikTok účtu více než pět milionů lajků pomocí toho, co je nyní...