První písková baterie na světě dokáže uchovávat energii po celé měsíce
Technologie
Foto: Shutterstock

První písková baterie na světě dokáže uchovávat energii po celé měsíce

Vědci stále hledají nové způsoby, jak dlouhodobě uchovávat energii z obnovitelných zdrojů. Baterie vyrobené s využitím lithia a dalších zemských minerálů mohou dobře fungovat jako energetické farmy. Avšak pokud celý svět přejde na obnovitelné zdroje, toto řešení nebude déle udržitelné.

17.07.22

Státy mají různé způsoby, jak energii uchovávat. Například Švýcarsko už 14 let využívá své přírodní rezervoáry jako obří vodní baterie. Jde o několik staletí starou koncepci využití potenciálu energie vody ve vodních nádržích, které se nachází v různých výškách. Výstavba takových zařízení však může stát miliony dolarů. Nové finské řešení, konkrétně takzvané pískové baterie, které jsou také schopny uchovávat energii z obnovitelných zdrojů dlouhé měsíce, by mohlo být mnohem levnější alternativou.

Jak písková baterie pracuje?

Funguje to podobně jako u běžných systémů skladování energie - když se prostřednictvím obnovitelných zdrojů vyrobí přebytečná energie, je poté nasměrována do pískové baterie. Namísto snahy přesunout elektrony z jedné elektrody na druhou nebo napájení čerpadel, která by posílala vodu do vyšší nádrže, však využívá písková baterie ke zvýšení teploty vzduchu takzvaný odporový ohřev. Vyšší teplota je pak prostřednictvím tepelného výměníku přenesena do písku.

Díky teplotě tání písku v řádu stovek stupňů Celsia má věž z písku vysoký potenciál pro ukládání energie. A co je ještě důležitější, písek tuto energii uchovává po mnoho měsíců, což z něj činí životaschopné řešení pro dlouhodobé skladování.

Další otázkou, kterou si museli výzkumníci položit, je samozřejmě to, zda je tato technologie škálovatelná. Založením společnosti Polar Night Energy se vědci pokusili odpovědět i na tuto otázku.

První komerční solární baterie

Ve spolupráci s malou elektrárnou ve městě Kankaanpää v západním Finsku postavila společnost Polar Night Energy první pískovou baterii v komerčním měřítku. Vysoké šedé silo je naplněno asi 100 tunami písku používaného ve stavebnictví, který je relativně levnou alternativou lithia, kobaltu a niklu, jež jsou potřeba pro výrobu jiných typů baterií. 

V současné době baterie napájí systém centrálního vytápění jedné z městských čtvrtí. Když jsou ceny energie vyšší, může být horký vzduch v baterii použit k ohřevu vody a následně čerpán do kanceláří a domácností v regionu.

Tento systém má však zatím několik zádrhelů, zejména ten, že přeměna tepla zpět na elektřinu zatím není tolik energeticky účinná. Nicméně mnoho průmyslových odvětví by mohlo baterii dobře využívat i pouze jako mechanismus pro ukládání tepla. I když má za sebou písková baterie teprve první kroky, Finové jsou přesvědčeni, že bude mít v příštích letech velký úspěch.

 

ZDROJ

Související

Brazílie zakazuje prodej iPhonů bez USB napájecích adaptérů

Brazilská spotřebitelská agentura Senacon uvedla, že rozhodnutí Applu nezahrnout napájecí adaptéry do balení nových iPhonů diskriminuje spotřebitele prodejem „nekompletního produktu“. Apple se proti zákazu odvolá. Společnost řekla agentuře Reuters , že bude spolupracovat s brazilskými úřady na...


Startup začal prodávat luxusní domy, které vyrůstají přímo z oceánu

Startup představil svůj projekt v USA Today. Domy nabízejí moderní čistě bílé interiéry a každý modul má navíc úchvatný 360stupňový výhled na oceán. Podle představ společnosti budou jako ostraha a kurýři sloužit drony a budou doručovat věci, jako jsou potraviny a léky, což se zdá být praktické....


Letecké palivo z vody, CO2 a slunečního světla? Věda prověřuje možnosti solárních věží

Nový výzkum zveřejněný v časopise Joule vysvětluje, jak tým postavil solární věž, která celý proces zvládne. Věž využívá sluneční energii k výrobě syntetických alternativních paliv. Kerosin, který solární věž vyrábí, je údajně připraven k běžnému použití v letectví, včetně skladování a létání, což...