Konec jedné éry - Internet Explorer skončil
Technologie
Foto: Shutterstock

Konec jedné éry - Internet Explorer skončil

Společnost Microsoft oficiálně ukončila podporu prohlížeče Internet Explorer o půlnoci 15. června 2022. Pro společnost to znamená konec jedné éry, ale má to také velmi reálné důsledky pro ty, kteří 27 let starý webový prohlížeč stále používají.

16.06.22

IE Explorer je mrtvý: co to znamená pro uživatele?

Mnoho uživatelů se pravděpodobně od Internet Exploreru už přesunulo k jinému prohlížeči, o tom, že Internet Explorer 15. června 2022 odejde do důchodu, se totiž vědělo déle než rok. Pro mnoho lidí to znamenalo, že nastal čas přejít jinam.

Ale ti, kteří nebyli připraveni odejít, nebo prostě nechtěli přestat používat známý prohlížeč, nemají od včerejška na výběr. Nyní vás jakýkoli pokus o otevření aplikace Internet Explorer automaticky přesměruje do prohlížeče Microsoft Edge.

Co musí uživatelé udělat?

Uživatelé se musí starat především o záložky. Desktopová aplikace se vypíná, takže uživatelé nebudou mít přístup k žádným datům prohlížeče. Microsoft Edge nabízí nejjednodušší řešení tohoto problému. Uživatelům stačí vstoupit do nabídky Nastavení aplikace Microsoft Edge, kliknout na sekci Profily a vybrat možnost "Importovat data prohlížeče". Pak už stačí jen vybrat položku "Microsoft Internet Explorer" a kliknout na tlačítko "Importovat".

Existuje způsob, jak používat Internet Explorer i po 15. červnu?

Microsoft uvedl, že "toto vyřazení nemá vliv na desktopové aplikace Windows 10 LTSC ani na serverový Internet Explorer 11". To se z velké části týká pouze firemních uživatelů softwaru a většina spotřebitelů nebude moci aplikaci používat. Microsoft Edge však bude i nadále nabízet starší režim v prohlížeči pro webové stránky, které stále podporují aplikaci Internet Explorer.

Alternativy aplikace Internet Explorer

Microsoft Edge

Microsoft Edge, nástupce Internet Exploreru, je výchozím prohlížečem pro Windows od premiéry Windows 10.  Díky tomu je také nejvíce optimalizovaný pro použití s operačním systémem Windows. To přispívá k malým, ale příjemným výhodám oproti jiným prohlížečům, jako je například lepší výkon při hraní her v Xbox Cloud. Navíc je prohlížeč Edge paměťově úspornější než konkurence. Pokud nechcete používat Microsoft Edge, možnost importu záložek nabízí i mnoho dalších prohlížečů.  

Chrome

Chrome je neuvěřitelně populární. Ve skutečnosti je to nejoblíbenější webový prohlížeč na světě. Webový prohlížeč společnosti Google je rychlý, je k dispozici na mnoha platformách a velmi snadno se instaluje. Pokud navíc používáte Chromebook nebo telefon se systémem Android, může být díky možnosti jednotného prostředí na všech zařízeních vaší preferovanou volbou před webovým prohlížečem Microsoft Edge.

Firefox

Firefox je zde jediným prohlížečem, který není založen na Chromiu, ačkoli pro většinu uživatelů nebude mít tato skutečnost vliv na používání. Co však vliv mít bude, je nedávný refresh, kterým Firefox prošel v roce 2021. Tato aktualizace vylepšila funkce karet, automatické přehrávání médií a ochranu soukromí.

Naprostá většina počítačů se systémem Windows nepoužívala Internet Explorer, takže většinu lidí jeho konec nijak neovlivní. Ve Spojených státech podle Statcounteru používalo v květnu IE pouze 1,98 % amerických počítačů. Takže žádný smutek a hurá vstříc novým prohlížečům.

Pokud nechcete používat Microsoft Edge, možnost importu záložek nabízí i mnoho dalších prohlížečů. Prakticky všechny moderní prohlížeče jsou bezplatné, bezpečné a pohodlné. Mnohé z nich obsahují postupy pro migraci záložek, hesel a dalších informací ze starších prohlížečů (např. končícího Internet Exploreru) do nových prohlížečů, jako jsou Google Chrome, Firefox, Vivaldi, Brave a další.

 

 

ZDROJ

Související

Můžete skutečně identifikovat rakovinu prostřednictvím vyhledávače?

Vědci z nedávno vytvořené Health&Wellness divize společnosti Microsoft zjistili z analýzy dotazů ve vyhledávači Bing, že lze najít souvislost mezi zadanými hledanými výrazy a diagnózou pro rakovinu slinivky. Tým Microsoftu vytěžil vyhledávací dotazy od 6,4 milionu uživatelů Bingu a zjistil, že...


Virtuální 3D teleportace v reálném čase

Holoportace ja projektová aktivita Microsoftu. Jendá se o 3D technologii, která umožňuje uživatelům rekonstruovat, komprimovat a přenášet vysoce kvalitní 3D modely lidí kdekoli na světě - v reálném čase. V kombinaci se zobrazováním smíšené reality jako třeba HoloLens, umožňuje holoportace...


Microsoft slibuje vyřešení rakoviny do desíti let

Microsoft se překvapivě rozkročil do oblasti mediciny a slibuje vyřešení rakoviny do deseti let - a poté století bez ní. Najal si renomované experty z řad biologů, programátorů a inženýrů, kteří pevně věří, že na rakovinu lze nahlížet podobně jako na extrémně složitý IT problém, a obdobně ho i...