Elon Musk odmítá tvrzení, že jeho satelity zabírají prostor na oběžné dráze Země
Technologie
Foto: Shutterstock

Elon Musk odmítá tvrzení, že jeho satelity zabírají prostor na oběžné dráze Země

Miliardář Elon Musk se ostře ohradil proti kritice svého projektu satelitního internetu Starlink, že zabírá ve vesmíru příliš mnoho místa. Koncem prosince si na satelity Starlinku stěžovala Čína, její vesmírná stanice se jim prý byla nucena vyhýbat. 

12.01.22

Musk v rozhovoru pro The Financial Times prohlásil, že na nízké oběžné dráze Země by mohly být desítky miliard satelitů. Jeho komentáře přicházejí jako reakce na tvrzení šéfa Evropské vesmírné agentury (ESA), že Musk „vytvářel pravidla“ pro vznikající komerční vesmírný průmysl. 

„Vesmír je prostě extrémně obrovský a satelity jsou velmi malé,“ okomentoval Musk lapidárně situaci v rozhovoru a odmítl názory, že jeho projekt Starlink brání vstupu konkurentů do satelitního průmyslu s tím, že na oběžné dráze Země je pro satelity místa dost. 

„Toto není situace, kdy bychom jakkoliv blokovali ostatní. Nikomu jsme nic neblokovali a ani to neočekáváme,“ řekl Musk. „Pár tisíc satelitů je nic. Je to jako pár tisíc aut na Zemi, to nic není,“ dodal. 

Josef Aschbacher, generální ředitel ESA, ovšem varuje, že tisíce komunikačních satelitů vypuštěných Starlinkem budou znamenat mnohem menší prostor pro konkurenty. Jiní odborníci uvedli, že mezi kosmickými loděmi jsou zapotřebí mnohem větší vzdálenosti zabraňující srážkám, než navrhoval Musk. 

Vědci již dříve vyjádřili obavy z rizik kolizí ve vesmíru a vyzvali světové vlády, aby sdílely informace o odhadovaných 30 000 satelitech a dalším vesmírném odpadu, které nyní obíhají kolem Země. 

Musk koncem prosince čelil bouři na sociálních sítích poté, co si Čína stěžovala, že její vesmírná stanice byla nucena vyhýbat se srážkám se satelity Starlinku. Peking tvrdil, že jeho vesmírná stanice zažila loni dvě opravdu „blízká setkání“ s Muskovými satelity. 

K incidentům došlo 1. července a 21. října, tedy aspoň podle dokumentu, který Čína předložila Úřadu OSN pro vesmírné záležitosti. Incidenty v pozadí stížností podaných vesmírné agentuře OSN dosud nebyly nezávisle ověřeny. Muskova vesmírná firma SpaceX již vypustila v rámci sítě Starlink 1900 satelitů a chystá tisíce dalších.

 

 

ZDROJ

Související

Do roku 2050 bude mít většina domácností humanoidního robota, říká Musk

Musk se s tazatelem shoduje, že přibližně do roku 2050 bude mít většina domácností svého robota, ačkoli hlavním kamenem úrazu zůstává zdokonalování umělé inteligence (AI). V obsáhlém rozhovoru se generální ředitel společnosti Tesla dotýká i své práce ve společnostech SpaceX, Neuralink a The Boring...


Elon Musk prý bude kouřit trávu na schůzích správní rady Twitteru

Kromě vtipkování o tom, že se mu konečně podařilo přesvědčit Twitter, aby přidal editační tlačítko, na kterém se podle všeho pracovalo už dlouho předtím, než se Musk rozhodl ke koupi, navázal na tuto zprávu tím, co mu jde nejlépe: zveřejňováním praštěných memů. Pro svůj příspěvek tentokrát Musk...


Britský vědec přišel se šokující teorií o temné hmotě

Britský fyzik Melvin Vopson nyní přišel s překvapivou myšlenkou: Podle něj by temná hmota mohla být sama o sobě informací. "Dokonce tvrdí, že informace by mohla být nepolapitelnou temnou hmotou, která tvoří téměř třetinu vesmíru," uvádí se v tiskové zprávě Portsmouthské univerzity, kde Vopson...