Díky nové technologii bude mít umělá inteligence oči. Výkonnější než ty lidské
Technologie
Foto: Shutterstock

Díky nové technologii bude mít umělá inteligence oči. Výkonnější než ty lidské

Výzkumníci z University of Central Florida (UCF) sestrojili zařízení pro umělou inteligenci, které napodobuje oční sítnici. Výsledkem jejich výzkumu může být špičková umělá inteligence, která dokáže okamžitě rozpoznat, co vidí, například automaticky popsat fotografie pořízené fotoaparátem nebo telefonem. Tato technologie by mohla být využita například v robotech a samořídících vozidlech. 

31.07.22

Technologie, která je popsána v nedávné studii publikované v časopise ACS Nano, je vlastně ještě výkonnější než lidské oko, alespoň pokud jde o rozsah vlnových délek, které dokáže vnímat; od ultrafialového přes viditelné světlo až po infračervené spektrum. 

K její jedinečnosti dále přispívá schopnost kombinovat tři různé operace do jedné. Současné inteligentní obrazové technologie, například ty, které se nacházejí v samořiditelných automobilech, od sebe oddělují zpracování dat, jejich snímání a zapamatování. 

Výzkumníci tvrdí, že díky integraci těchto tří postupů je zařízení navržené UCF mnohem rychlejší než stávající technologie. Díky tomu, že se stovky těchto zařízení vejdou na dva a půl centimetru široký čip, je tato technologie také poměrně kompaktní. 

„Změní to způsob, jakým se dnes umělá inteligence realizuje," říká hlavní řešitelka studie Tania Royová, odborná asistentka na katedře materiálové vědy a inženýrství UCF a v technologickém centru NanoScience. Tato technologie rozšiřuje předchozí práci výzkumného týmu, který vytvořil zařízení podobná mozku, jež mohou umožnit umělé inteligenci pracovat ve vzdálených oblastech i ve vesmíru. 

„Měli jsme zařízení, která se chovala jako synapse lidského mozku, ale přesto jsme jim nedodávali obraz přímo," říká Royová. „Nyní, když jsme jim dodali schopnost snímání obrazu, máme zařízení podobná synapsím, která se chovají jako 'chytré pixely' ve fotoaparátu tím, že snímají, zpracovávají a rozpoznávají obraz současně." 

„Univerzálnost zařízení umožní v oblasti samořídících vozidel bezpečnější jízdu v různých podmínkách, včetně noci,“ říká Molla Manjurul Islam, hlavní autor studie a doktorand na katedře fyziky UCF. „Pokud jedete v autonomním vozidle v noci a zobrazovací systém vozu pracuje pouze na určité vlnové délce, řekněme pouze na té viditelné, nezaznamená přesně, co je před ním," říká Islam. „Ale v našem případě, s naším zařízením, může skutečně vidět vše." 

„Zatím na trh nebylo uvedeno žádné podobné zařízení, které by mohlo pracovat současně v ultrafialovém pásmu, ve viditelné vlnové délce i v infračervené vlnové délce. To je tedy nejunikátnější prodejní argument tohoto zařízení," říká. 

Přesnost zařízení testovali výzkumníci tím, že ho nechali vnímat a rozpoznat obraz se smíšenou vlnovou délkou - ultrafialovou číslici "3" a infračervenou část, která je zrcadlovým obrazem číslice, jež byly umístěny dohromady a tvoří "8". Prokázali, že technologie dokáže rozeznat obrazce a identifikovat je jako "3" - v ultrafialovém i "8" - v infračerveném spektru. 

„Dosáhli jsme 70 až 80 % přesnosti," říká spoluautor studie Adithi Krishnaprasad, doktorand na katedře elektrotechniky a informatiky UCF. Podle vědců by mělo být možné tuto technologii využívat v následujících pěti až deseti letech.

 

ZDROJ

Související