Brazílie zakazuje prodej iPhonů bez USB napájecích adaptérů
Technologie
Foto: Shutterstock

Brazílie zakazuje prodej iPhonů bez USB napájecích adaptérů

Brazílie tvrdí, že zakazuje prodej iPhonů, které neobsahují napájecí adaptér. Brazilské ministerstvo spravedlnosti a veřejné bezpečnosti uvedlo, že společnosti Apple udělilo pokutu ve výši 12,275 milionu realů (2,04 milionu liber).

20.09.22

Brazilská spotřebitelská agentura Senacon uvedla, že rozhodnutí Applu nezahrnout napájecí adaptéry do balení nových iPhonů diskriminuje spotřebitele prodejem „nekompletního produktu“. Apple se proti zákazu odvolá. Společnost řekla agentuře Reuters, že bude spolupracovat s brazilskými úřady na „vyřešení jejich obav“, ale dodala, že v této záležitosti již dříve v Brazílii vyhrála několik soudních sporů.

„Jsme přesvědčeni, že naši zákazníci jsou si vědomi různých možností nabíjení a připojení jejich zařízení,“ uvedla společnost Apple. Pokuta a zákaz prodeje iPhonů bez USB napájecích adaptérů byly oznámeny den předtím, než Apple představil své nová iPhony 14, 14 Pro a Apple Watch Ultra.

Agentura pro ochranu spotřebitelů v São Paulu loni udělila společnosti Apple pokutu 2 miliony liber s tím, že prodej iPhonu 12 a všech modelů od té doby porušuje spotřebitelské zákony, protože nejsou dodávány s nabíječkami. Apple totiž přestal s uvedením iPhonu 12 v roce 2020 dávat do krabiček napájecí adaptéry a sluchátka. Uvedl, že tento krok, ke kterému došlo po prvním vyřazení napájecích adaptérů z nových krabic Apple Watch, pomůže snížit uhlíkovou stopu Applu tím, že zmenší balení.

„Někdy nezáleží na tom, co vyrobíme, ale na tom, co nevyrobíme,“ prohlásila Lisa Jacksonová, viceprezidentka Applu pro životní prostředí, politiku a sociální iniciativy, už na zářijové konferenci Applu v roce 2020. Dodala, že na světě jsou již více než dvě miliardy oficiálních napájecích adaptérů Apple.

Společnost Senacon, která loni zahájila svou žalobu proti tomuto kroku, uvedla, že argumenty společnosti Apple pro odstranění napájecích adaptérů USB z krabic iPhone z důvodů udržitelnosti nestačí. Uvedla, že neexistují žádné důkazy o tom, že by odstranění nabíječek mělo ekologické výhody.

Podle brazilského ministerstva spravedlnosti Senacon uvedl, že společnost mohla zvážit alternativy ke snížení dopadu na životní prostředí, které by nezatížily spotřebitele, jako je zavedení kabelů USB-C a nabíječek ke snížení množství elektronického odpadu. Evropská unie se začátkem tohoto roku předběžně dohodla na plánech prosadit společný nabíjecí kabel USB-C pro přenosná elektronická zařízení.

Senacon také uvedl, že prodej nových iPhonů bez napájecích adaptérů je příkladem toho, jak Apple efektivně nutí spotřebitele, aby si po koupi nového iPhonu koupili druhý produkt. Uvedl, že napájecí adaptér by měl být součástí produktu, protože je nutný k provozu telefonu a bez něj jde o „neúplný produkt“. Organizace dodala, že tento krok přenesl odpovědnost na poskytovatele třetích stran a také na spotřebitele, protože iPhone bez napájecích adaptérů nezlevnil.

 

ZDROJ

Související

Jak funguje český influencer marketing nám prozradil Peter Varga

6Dhub.cz · CZECHárna Petra Beneše #30 - Peter Varga Pokud si chcete přidat Czechárnu Petra Beneše na Spotify, můžete tak učinit ZDE . Peter, na tvých 37 let máš za sebou poměrně zajímavou kariéru, během které jsi pracovně strávil dva roky v Thajsku. Na co z té doby nejvíce vzpomínáš? Pracoval jsem...


Aquaponie ušetří naproti klasickému zemědělství až 95 % vody, říká odborník

V aquaponii hrají významnou roli ryby. Jak se na celém procesu podílejí? Když dovolíte, začnu tím, že pokročilá aquaponie využívá výhody dvou vzájemně propojených ekosystémů k produkci udržitelných potravin. To vše bez použití umělých hnojiv a agrochemií. Jedním ekosystémem je ekosystém rostlin a...


V centru Prahy roste solární pole o velikosti fotbalového hřiště

Solární elektrárna doplní jeden z největších projektů pro úspory energie v Česku, který v Kongresovém centru realizuje společnost ENESA, dceřiná firma ČEZ ESCO. Projekt už letos ušetřil centru 32 milionů korun. „V poslední době pozorujeme u českých firem a veřejných institucích jasný trend –...