Mozkové implantáty americké armády vám změní náladu. Elektrickým výbojem
Technologie

Mozkové implantáty americké armády vám změní náladu. Elektrickým výbojem

10.05.21

Martin Kysilka, 12. PROSINCE 2017

Co to je: Americká agentura ministerstva obrany pro výzkum pokročilých obranných systémů DARPA nově financuje dva týmy, jež pracují na mozkových implantátech, které identifikují a léčí poruchy nálady.

Podobné implantáty již fungují pro léčbu Parkinsonovy choroby. Ty se ale s moc velkým úspěchem nesetkaly. Nové implantáty od odborníků z Bostonu jako první cílí přímo na konkrétní mentální poruchu a jsou navrženy pro účel změny nálady.

Jak tyto implantáty fungují? Speciální algoritmy ze signálů z mozku rozpoznají, kdy ztrácíte pozornost a následně vyšlou výboj do vaší nervové soustavy, který tento proces zvrátí.

Tento model, kdy je váš mozek stimulován elektrickými výboji je nazýván jako hluboká stimulace mozku (deep brain stimulation). V minulosti byl již používán pří léčbě Parkinsona. Podle mnoha studií se však konstantní stimulace konkrétní části mozku ukázala být škodlivou – posilovala chronické deprese.

Nynější projekt se však od svých předchůdců značně liší. Nové implantáty nejenže cílí na konkrétní chorobu, ale také se aktivují jen, když je potřeba. Mozek tedy není zbytečně vystavován nepřetržité stimulaci.

Dopad: Technologie, jež přerušovaně stimuluje mozek, může pomoct lidem s Tourettůvým syndromem, lidem s depresemi či válečným veteránům s posttraumatickou stresovou poruchou, aniž by museli konzumovat tuny antidepresiv.

S mozkovými impantáty, které mění nálady, se však vybízí i několik etnických otázek: jaké je například naše morální odpovědnost vzhledem k manipulaci s náladou, potažmo myšlenek lidí?

Originální článek

Související

Potřebujete mluvit se zemřelým blízkým? Díky metaverse už je to možné

V roce 2017 byla otci Artura Sychova diagnostikována agresivní forma rakoviny a lékaři mu dávali jen několik let života. Zpráva o otcově nemoci Sychova zdrtila. „Zasáhlo mě, že čas, který s ním mám, už je tak omezený,“ řekl magazínu Vice. Sychovovy děti byly ještě velmi malé a jejich otce bolelo...


Do roku 2050 bude mít většina domácností humanoidního robota, říká Musk

Musk se s tazatelem shoduje, že přibližně do roku 2050 bude mít většina domácností svého robota, ačkoli hlavním kamenem úrazu zůstává zdokonalování umělé inteligence (AI). V obsáhlém rozhovoru se generální ředitel společnosti Tesla dotýká i své práce ve společnostech SpaceX, Neuralink a The Boring...


Dosud největší systém na rozpoznávání obličejů v EU čelí kritice

Tento návrh je součástí širších plánů na "modernizaci" policejní práce v celé Evropě. Podrobnosti mezinárodní dohody nazvané Prüm byly poprvé oznámeny v prosinci roku 2021. Kritika ze strany evropských regulátorů dat nicméně v posledních týdnech zesílila, protože pochopili plný dopad těchto plánů....