Sluchátka, která dokážou předpovídat záchvaty a studovat náš spánek
Startup scéna
Foto: Shutterstock

Sluchátka, která dokážou předpovídat záchvaty a studovat náš spánek

Hudbu si přes ně nepustíte, ale lidem, kteří trpí záchvaty, možná změní život.

24.05.22

Společnost NextSence, která je jednou z odnoží Googlu, vyvíjí sluchátka, která by měla zachycovat elektrické signály mozku a na základě toho studovat náš spánek a neurologický stav. Informoval o tom časopis Wired.

I když to může znít poněkud invazivně, toto zařízení by mohlo značně zjednodušit studium našeho mozku. Hlavním cílem je usnadnit a zpohodlnit snímání elektroencefalogramu (EEG), které běžně vyžaduje, aby výzkumníci připevnili elektrody k pokožce hlavy pozorované osoby.

Startup tvrdí, že sluchátka by mohla výrazně změnit život například lidem trpícím záchvaty, protože by poskytla neinvazivní způsob, jak záchvaty nejen studovat, ale také předpovídat na podobném principu jako funguje předpověď počasí.

„Pozorujeme krevní tlak, cholesterol a dýchací systém,“ řekl pro Wired vedoucí Centra pro zdraví mozku na Emoryho univerzitě Allan Levey, který pomáhá startupu zařízení testovat. „Nevyhodnocujeme to ale systematicky.“

Ačkoli startup zatím neklade důraz na komerční využití, je to lákavý pokus o méně invazivní alternativu k vizi startupů, které pracují na propojování mozku s počítačem, jako je Neuralink Elona Muska.

Vměstnat do tak malého zařízení dostatečné množství elektrod k zachycení významného množství mozkové aktivity však není snadný úkol. Nemluvě o potížích s pochopením kakofonie signálů vycházejících z našeho mozku.

John Stivoric, vedoucí pracovník X, výzkumné dceřiné společnosti Google, byl k těmto sluchátkům zpočátku skeptický. „Jeden z nejhorších senzorů na světě je EEG – je zde šum z okolí, povrchový šum, pohyb těla a tak dále,“ řekl časopisu Wired.

„Říkal jsem si, OK, nemělo by to fungovat,“ vzpomínal. „Ale ono to funguje. Ty signály se objevují. Jak je to vůbec možné?“

Jen Dwyerová, ředitelka lékařského oddělení společnosti NextSense, po letech testování na Emoryho univerzitě, zjistila, že sluchátka překvapivě účinně zachycují charakteristické EEG signály blížícího se záchvatu.

Po odštěpení od společnosti X získal startup NextSense finanční prostředky ve výši 5,3 milionu dolarů a chce svá sluchátka nabídnout partnerským univerzitám a farmaceutickým společnostem. Podle časopisu Wired plánuje společnost předložit sluchátka ke schválení Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ještě v tomto roce.

Společnost také doufá, že se jí podaří prozkoumat i jiné než lékařské využití zařízení, například že uživatelé budou moci získat podrobný přehled o kvalitě svého spánku.

 

ZDROJ

Související

Nanočásticový senzor dokáže rozlišit virový a bakteriální zápal plic

Zápal plic může způsobovat mnoho různých typů bakterií a virů, bohužel ale neexistuje snadný způsob, jak určit, který mikrob způsobuje onemocnění konkrétního pacienta. Tato nejistota ztěžuje lékařům volbu účinné léčby, protože antibiotika běžně používaná k léčbě bakteriálního zápalu plic pacientům...


Vědci navrhují upravit lidský genetický kód, aby se zabránilo infarktům

Srdeční infarkty jsou nejčastější příčinou úmrtí na světě, a těch několik málo dostupných léčebných postupů je často drahých a nedostupných. Ačkoli tomu tak je již řadu let, Světová zdravotnická organizace již v roce 2020 varovala, že počet srdečních onemocnění stále roste. Společnost Verve...


Vědci zkoumají, jak zlepšit lidskou paměť

Popisuje to nová studie zveřejněná v časopise Nature, která ukázala, že starší myši po injekci mozkomíšního moku (CSF) od svých mladších kolegů získávají lepší paměť. Tento experiment by mohl mít velký význam i pro zlepšení lidské paměti. Studie, kterou provedli vědci z lékařské fakulty...