Lazzarini představuje jachtu budoucnosti, která umí létat
Startup scéna
Foto: se souhlasem Lazzarini design studio

Lazzarini představuje jachtu budoucnosti, která umí létat

 

Lazzarini Design Studio nedávno představilo svůj nejnovější počin, plovoucí katamarán s názvem Air Yacht.

01.03.22

Mladý italský designér Pierpaolo Lazzarini se už dříve proslavil jinými extravagantními návrhy, například překrásnou jachtou Avanguardia, jejíž tvar je inspirován labutí či dutou superjachtu "the Shape". Zatím nejnovějším přírůstkem v řadě Lazzariniho neobvyklých, luxusních návrhů je právě Air Yacht. Plovoucí katamarán se může vznést do vzduchu díky dvěma heliovým vzducholodím o délce 150 metrů, které jsou připojeny k oběma stranám centrálního trupu, jež měří 80 metrů.

Centrální široký 10 metrů umožňuje panoramatický 360stupňový rozhled na oblohu i zem pod ní. V centrálním trupu se nachází hlavní kabina, jídelna a obývací prostor, zatímco na každé z obou vzducholodích najdeme po pěti pokojích pro hosty s velkými okny. Díky tomu se může na jachtě ubytovat až 22 cestujících.

Vrcholy obou vzducholodí jsou vybaveny solárními panely. Ty dodávají energii do ultralehkých baterií, které pohánějí elektrické rotory lodi. Působivý dopravní prostředek je prezentován jako udržitelná forma luxusního cestování, která slouží jako superjachta a vzducholoď zároveň.

Vzducholodě evidentně opět dostávají slovo, neboť na začátku roku 2022 jiná společnost, kalifornský startup H2 Clipper, také odhalila plány na vývoj podobného letounu. Její vodíkové vzducholodě by v budoucnu prý mohly zajišťovat nákladní dopravu s nulovými emisemi, a to za čtvrtinu nákladů na tradiční leteckou přepravu. Než se nový koncept dostane do vzduchu, chvíli to ale ještě potrvá. Společnost musí totiž nejdříve zdolat několik překážek, například změnit dlouhodobě negativní vnímání vzducholodí, které se na veřejnosti rozšířilo po katastrofě německého Hindenburgu v roce 1937.

Ani konceptu Air Yacht se pravděpodobně jen tak nedočkáme. Nicméně už teď si ho jistě dokážeme představit jako součást dramatické scény v některém z příštích filmů o Jamesi Bondovi.

 

ZDROJ

Související

České zařízení pro zachytávání CO2 se zúčastnilo soutěže o milion dolarů. Peníze věnoval inovátor Musk

Ačkoliv tuzemský projekt nakonec cenu nezískal, lze jeho výběr mezi nominované považovat za velký úspěch. Mezi inovativní projekty, které mají přispět k řešení klimatické krize, organizátoři v následujících letech rozdělí celkem 100 milionů dolarů, které soutěži věnoval podnikatel Elon Musk a jeho...


Dřevo vypěstované v laboratoři může zachránit lesy

Trh s výrobky ze dřeva činil v roce 2021 631 miliard dolarů a navzdory veškerému úsilí, které ekologové vyvíjejí, aby zabránili odlesňovacím aktivitám, se očekává, že do roku 2026 překročí hranici 900 miliard dolarů. Prohráli jsme tedy již boj o záchranu našich lesů? Možná ještě ne. Vzniká totiž...


Americký startup vyrábí vodku z emisí oxidu uhličitého

Společnost Air Company využívá emise CO2 z průmyslových odvětví produkujících uhlík, které přeměňuje na různé druhy alkoholu, včetně vodky, parfémů a dezinfekčních prostředků na ruce. „Spolupracujeme s partnery, kteří zachycují oxid uhličitý předtím, než je vypuštěn do atmosféry, a pak tento...