Jako jedni z prvních na světě analyzují NFT. Rekordní investice pro startup
Startup scéna
Foto: se souhlasem FIT ČVUT

Jako jedni z prvních na světě analyzují NFT. Rekordní investice pro startup

Absolvent FIT ČVUT v Praze Adam Zvada se společníkem Davidem Mokošem založili startup a vtrhli na světovou krypto scénu s nápadem, který jim během tří měsíců přinesl rekordní investici 37 milionů Kč.

13.04.22

Jejich startup NFTScoring pomáhá investorům analyzovat fenomén NFT ve světě kryptoměn, kde člověk může obchodovat s určitým digitálním dílem, kterým je například obrázek na internetu nebo hudební skladba. NFTScoring tak slouží k ověření hodnoty těchto nakupovaných digitálních děl a také pomáhá s hledáním nových investičních příležitostí mezi NFT.

Jako teprve třetí český startup se NFTScoring dostal do prestižního amerického akcelerátoru Y Combinator, kde uspěje jen hrstka nejlepších z celého světa. Přestože startup existuje teprve pár měsíců, už se jeho zakladatelům podařilo získat investici v částce 37 milionů korun, což je v České republice ojedinělé. Startup pomáhá analyzovat hodnotu nezaměnitelných tokenů potvrzujících vlastnictví v digitálním světě, tzv. NFT (non-fungible token).

Když se řekne NFT, vybaví se nám digitální obrázky podivných opic či pixelovatých panáčků, které se prodávají za závratné sumy. Myšlenka na založení NFTScoring vzešla z uvědomění si, že NFT jsou spjaté hlavně se společenským děním a sociální komunitou. Zvada s Mokošem zjistili, že hlavními platformami, kde se o NFT diskutuje, jsou Twitter a Discord, a čím víc se o NFT mluví, tím roste i jeho cena.

„Technologie za NFT je fascinující, poprvé přináší opravdové vlastnictví v digitálním světě. NFT se postupně začínají reálně využívat, ale v současné době je na ně primárně nahlíženo jako na investiční aktivum,“ říká Adam Zvada, spoluzakladatel NFTScoring, a dodává: „Cílem NFTScoringu je profesionalizace obchodování s NFT a poskytnutí komplexních nástrojů, které používají například obchodníci s akciemi.“

Silnou stránkou startupu je vyhodnocování komunity. Jak Adam, tak David studovali umělou inteligenci a vědí, jak tvořit datové toky a matematické modely. Toho chtějí do budoucna hodně využít.

„NFT je nový trh a díky unikátnosti každého aktiva velmi odlišný od jiných. Jsme jedni z prvních na světě, kdo NFT analyzují. V současnosti budujeme infrastrukturu, u které doufáme, že na ní vznikne nepřeberné množství nových aplikací,“ doplňuje David Mokoš, spoluzakladatel NFTScoring.

Celý tým NFTScoring aktuálně tvoří deset lidí. Peníze od investorů půjdou právě na jeho rozšíření. Samotní zakladatelé už spolupracují na několikátém projektu. Zvada s Mokošem po působení v Avastu založili agenturu Cognitic zaměřenou na umělou inteligenci a pak společně pracovali na startupu GoDeliver, který následně pomáhal i při koronavirové pandemii rozvážet lidem v karanténě potraviny. Zvada je také spoluzakladatelem aplikace Fuzee, která efektivně propojuje různé způsoby dopravy v Praze. Fuzee kombinuje aktuální jízdní řády MHD, uživatelovu polohu, dostupnost jízdních kol a pěší chůzi.

 

ZDROJ

Související

Kdy začneme na českých chodnících potkávat autonomní robůtky? Zeptali jsme se Jana Sedláčka

6Dhub.cz · CZECHárna Petra Beneše #17 - Jan Sedláček Ve firmě Vanilla Robotics se s kolegou Tomášem Krivdou věnujete autonomním robotům, Jak se člověk jako ty, který se původně věnoval online salesu, k autonomním robotům dostane? Díky Tomášovi, se kterým se známe už více než 10 let. Tomáš je z nás...


Výchova etických hackerů v Čechách: ČVUT uspořádalo Letní školu Kybersoutěže

Analýza síťového provozu či malwaru anebo vyřešení zašifrovaného textu tvoří dominantní úlohy odborného programu, který pro ně připravili odborníci z pořádající FEL ČVUT ve spolupráci s dalšími státními a profesními organizacemi. Talentovaní studenti si při intenzivních aktivitách tříbí jak...


Druhý život pro baterie z elektromobilů

S efektivním a udržitelným řešením, které spočívá ve vyhodnocení stavu jednotlivých modulů baterie a jejich tzv. retrofitingem za využití pokročilé automatizace a umělé inteligence, přichází projekt slovenské společnosti ZTS - VÝSKUM A VÝVOJ, a.s., která si jako svého strategického partnera...