Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Bývalý šéf Googlu Eric Schmidt varuje: Amerika může přijít o prvenství v závodu o umělou inteligenci. Sesadit by ji mohla Čína
Leadership

Bývalý šéf Googlu Eric Schmidt varuje: Amerika může přijít o prvenství v závodu o umělou inteligenci. Sesadit by ji mohla Čína

10.05.21

Martin Kysilka, 19. PROSINCE 2017

V čem je problém: Bývalý CEO Googlu a současný výkonný předseda Alphabetu Eric Schmidt varuje, že USA může prohrát závod ve vývoji vyspělé umělé inteligence.

Na technologickém summitu o umělé inteligenci a celosvětové bezpečnosti pořádaném washingtonským think-tankem CNAS (Center for a New American Security) Schmidt předpověděl, že Amerika se na vrcholu udrží ještě následujících pět let. Pak ji pravděpodobně sesadí Čína, která nyní Ameriku „extrémně rychle“ dohání.

„Čína bude využívat umělou inteligenci jak pro komerční, tak pro armádní účely všemi různými způsoby,“ vysvětluje Schmidt a odkazuje na dokument, v němž se Čína plánuje stát globálním lídrem v umělé inteligenci do roku 2030.

Řešení: Schmidt na summitu zahájil debatu, ve které kritizoval neschopnost americké vlády investovat do základních výzkumů a její restriktivní imigrační politiku, která zabraňuje do země přivést nové talenty.

„Jedni z nejlepších expertů na AI žijí v zemích, ze kterých Amerika nepřijímá imigranty. Necháme je vyvíjet špičkovou AI jinde nebo tady v USA?“ „Irán produkuje jedny z nejlepších vědců na výpočetní technologie a já je chci zde. Abych to upřesnil, chci aby pracovali pro Alphabet a Google!“

Schmidt mimo jiné nakousl témata, jak by například mohla z umělé inteligence a počítačového vidění benefitovat armáda. Proč plýtvat trénovanými vojáky na stráž, když bychom mohli mít chytrý počítač, jenž se nikdy neunaví?

Schmidt také zmínil, že největší šanci dosáhnout vyšší, téměř lidské umělé inteligence má v současné době jeho Alphabet a londýnský DeepMind. Ale i to ještě potrvá mnoho let.

Bývalý šéf Googlu na summitu také nakousnul otázky regulace. Taková debata je ale podle něj předčasná a diskutovaný systém, ve kterém společnosti sdílejí své algoritmy s vládou a ta je posléze schválí či zamítne, podle Schmidta nemůže fungovat.

Podle instituce AI Now by se nyní měly AI společnosti soustředit spíše na najímání expertů mimo obor umělé inteligence – pokud společnost vytváří algoritmy pro zdravotnictví nebo pro justici, měla by také zaměstnávat experty na daný obor či problematiku.

Pro Schmidta jsou však nyní regulace vedlejším tématem. Podle něj si nejdřív musí Amerika ujasnit čeho a jak chce docílit a poté vyvinout strategii, která bude zahrnovat jak veřejný, tak státní sektor. Pouze tak by si podle Schmidta mohla Amerika udržet prvenství. „Nejsme to snad my, kdo všechno tohle vymyslel? Nebyli jsme to my, kdo chtěl využít benefitů, které AI přináší pro vylepšení našeho státu a stvrdit tím tak naši americkou vyjímečnost?“. Svou řeč Schmidt završil lehce po Trumpovsku: „Věřte mi, tihle Číňani jsou fakt dobří!“.

Dopad: Schmidtovo naléhání může Americe pomoct udržet si pozici jedničky. Na koho jiného by měli americké politické špičky dát, když ne na bývalého CEO Googlu a současného výkonného předsedu AI giganta Alphabetu? Nejdůležitější je podle něj společná strategie státního a soukromého sektoru. Pokud se USA podaří zůstat v čele, je jasné, že její náskok už nebude tak markantní. Zejména v umělé inteligenci by však takto silné konkureční prostředí mohlo vést k velkým věcem.

Originální článek

Související