Vědci možná našli způsob, jak léčit cukrovku bez inzulínu
Kultura a vzdělávání
Foto: Shutterstock

Vědci možná našli způsob, jak léčit cukrovku bez inzulínu

Lékaři by mohli získat nový způsob léčby cukrovky 2. typu, kterou trpí stovky milionů lidí na světě. Testování na zvířatech proběhlo úspěšně.

07.05.22

Vědci ve studii, která byla publikovaná koncem března v časopise Nature Biomedical Engineering využili speciální typ ultrazvuku, kterým namířili na játra testovaných zvířat, aby zjistili, zda sníží hladinu cukru v krvi. Léčba fungovala u tří druhů zvířat a nevyžadovala další léčbu pilulkami.

"V současné době bohužel existuje jen velmi málo léků, které snižují hladinu inzulinu," uvedl v prohlášení Raimund Herzog, endokrinolog z Yaleské univerzity, který na studii pracoval. "Představovalo by to vzrušující a zcela nový přínos k současným možnostem léčby pro naše pacienty."

Projekt vedl tým společnosti GE Research a podíleli se na něm výzkumníci z několika univerzit. Jeden z biomedicínských inženýrů společnosti GE uvedl, že na obzoru je testování léčby na lidech.

"V těchto preklinických studiích jsme prokázali, že ultrazvuk lze použít k prevenci nebo zvrácení diabetu," uvedl Christopher Puleo v tiskovém prohlášení společnosti.

Pokud se technologie dostane na trh, uspokojí naléhavou potřebu mnohých pacientů. Ceny inzulínu v poslední době raketově vzrostly a mnoho lidí zemřelo z důvodu, že si nemohli lék dovolit.

Přesto se ve světě najdou zákonodárci, kteří nesouhlasí s omezováním ceny inzulínu. Jeden z nich nedávno sdílel na Twitteru post, ve kterém radí pacientům s diabetem, že by měli raději zhubnout. A to i přesto, že diabetes 2. typu často postihuje i lidi, kteří netrpí nadváhou. Což je jen další smutná ukázka stigmatizace obezity a šíření dezinformací.

Můžeme jen doufat, že se očekávaná alternativní léčba objeví co nejdříve.

 

ZDROJ

Související

Nová aplikace platí alkoholikům za to, že nepijí

Nová chytrá aplikace se snaží nahradit drobný stimul, který mozkové centrum odměny získá z drog nebo alkoholu, radostí ze získaných 5 dolarů. Podle deníku Boston Globe, který včera informoval o startupu DynamiCare, vědci již dlouho vědí, že drobné odměny mohou působit jako okamžité uspokojení,...


Léčba rakoviny pomocí zvuku

V prvních testech na zvířatech dokázaly zvukové vlny zničit až 75 % jaterních nádorů, což umožnilo imunitnímu systému vypořádat se se zbývajícími tkáněmi a zabránit jejich opětovnému vzniku. "I když nezasáhneme celý nádor, můžeme způsobit jeho ústup a také snížit riziko budoucího metastazování,"...


Nová naděje pro diabetiky – přesnější měření cukrů

Vědci vynalezli nové složení povrchu samotného testovacího senzoru, mezi veřejností známého jako proužek, který se vkládá do glukometru. Ten nyní dokáže až o 70 % přesněji stanovit obsah cukru v krvi. Navržený senzorický povrch je určen pro elektrochemické glukometry, které měří množství cukru v...