Nová aplikace platí alkoholikům za to, že nepijí
Kultura a vzdělávání
Foto: Shutterstock

Nová aplikace platí alkoholikům za to, že nepijí

I když se to může zdát jako vtip, metoda založená na principu malých odměn, může z pohledů vědců opravdu fungovat. Za každý den, kdy zůstane člověk střízlivý, ho aplikace odmění 5 dolary.

15.05.22

Nová chytrá aplikace se snaží nahradit drobný stimul, který mozkové centrum odměny získá z drog nebo alkoholu, radostí ze získaných 5 dolarů.

Podle deníku Boston Globe, který včera informoval o startupu DynamiCare, vědci již dlouho vědí, že drobné odměny mohou působit jako okamžité uspokojení, které narušuje závislostní chování, zejména pokud se dárkové karty nebo poukázky týkají aktivit, které podporují pozitivní návyky. Využívání aplikací, her a dalších technologií k léčbě nemocí, jako je například závislost, je známo jako digitální terapie.

"Všechny návykové látky narušují mozkové centrum odměny, které se nachází hlouběji v mozku," řekl listu Globe spoluzakladatel společnosti DynamiCare David Gastfriend. "Když lidi pouze umístíme na detox a pak je pošleme do poradny, říkáme jim: Použijte svůj myslící mozek, abyste se pokusili překonat své chemické centrum pohonu. Problém je, že chování funguje opačným směrem."

Studie o závislostech z roku 2011 ale zjistila, že vědci, lékaři i veřejnost mohou být podobně skeptičtí vůči léčbě metodou odměňování. Gasfriend v roce 2019 proto uvedl, že aplikace neumožňuje uživatelům utrácet peníze v určitých situacích a za určité předměty a monitoruje i jejich další chování, jako je například účast na odvykacích schůzkách. Aplikaci lze také propojit přes Bluetooth s dechovými alkoholtestery, aby bylo možné zjistit, zda jsou uživatelé skutečně střízliví.

V USA, kde zuří epidemie závislosti na opiátech, jsou nové metody léčby vítány. Některým lidem, kteří se potýkají se závislostí na drogách a alkoholu, mohou pomoci programy tzv. 12 kroků, zatímco jiným mohou pomoci na náboženské nebo komunitní podpůrné skupiny nebo dokonce léky. Zařazení dalšího nástroje do arzenálu prostředků k odvykání ale může jen pomoci.

 

ZDROJ

Související

Houbovitý materiál dokáže absorbovat chemikálie ze vzduchu

Vědci věří, že porézní materiál připomínající houbu by mohl znamenat revoluci ve snaze o zlepšení kvality vzduchu a významně přispět k boji proti změně klimatu. Nový materiál vyvinul profesor Michael Zaworotko, vědecký pracovník Irské nadace pro výzkum na Limerické univerzitě, a jeho kolegové....


Nanočásticový senzor dokáže rozlišit virový a bakteriální zápal plic

Zápal plic může způsobovat mnoho různých typů bakterií a virů, bohužel ale neexistuje snadný způsob, jak určit, který mikrob způsobuje onemocnění konkrétního pacienta. Tato nejistota ztěžuje lékařům volbu účinné léčby, protože antibiotika běžně používaná k léčbě bakteriálního zápalu plic pacientům...


I jeden alkoholický nápoj denně vám může zmenšit mozek

Ačkoli tým zatím nenašel definitivní příčinnou souvislost mezi těmito dvěma jevy, zdá se, že je to nesmírně pravděpodobné, což je zjištění, které je v rozporu s běžným názorem, že pití alkoholu je škodlivé pouze ve velkém množství. V nové studii publikované v časopise Nature Communications tým...