Navštivte muzeum budoucnosti a podívejte se do roku 2071
Kultura a vzdělávání
Foto: Shutterstock

Navštivte muzeum budoucnosti a podívejte se do roku 2071

Hlavní město spojených arabských emirátů, Dubaj, si pro své návštěvníky nachystalo další dech beroucí stavbu. Do sbírky architektonických zázraků tentokrát přibyl počin, který by se dal s nadsázkou připisovat nějaké mimozemské civilizaci. Toto přirovnání je však na místě, jde totiž o muzeum budoucnosti – o poctu vědě a futuristickým technologiím, které svým návštěvníkům umožní ochutnat život takový, jaký bude s největší pravděpodobností běžný až za pár desítek let.

08.04.22

Muzeum budoucnosti bylo slavnostně otevřeno 22. 2. 2022 a mělo by společnosti nabídnout ty nejinovativnější vynálezy, které má lidstvo v současnosti k dispozici.

Samotná podoba stavby je jedním z možná nejsložitějších návrhů, které kdy byly na poli architektury vytvořeny a následně skutečně zrealizovány. Muzeum má eliptický tvar, který sám o sobě vyzývá k různým symbolickým interpretacím. Některé interpretace se přiklánějí k tomu, že elipsa představuje lidskou společnost a prázdnota neznámou budoucnost, do které se lidstvo řítí. Někteří v něm pro změnu vidí lidské oko, které se dívá do budoucnosti.

Muzeum potetované futuristickými citáty

Postavit toto muzeum trvalo šest let a za jeho nápaditou konstrukcí stojí John Killa z Killa Design. Exteriér je tvořen 1024 panely z nerezové oceli (ano, je to přesně tolik, kolik má kilobajt bajtů) a interiér neobsahuje žádné rohy ani sloupy. Celý povrch budovy je pak pokryt arabskými citáty ve stylu: “Budoucnost patří těm, kteří si ji dokáží představit, navrhnout a realizovat.”

Sedm oblastí multifunkčního komplexu

Celou budovu tvoří vstupní hala a dalších sedm částí, z nichž každá slouží jinému účelu. V kavárně umístěné ve vstupní hale vás obslouží robot a můžete tady nastoupit do  kapslovitého výtahu, ve kterém se budete cítit stejně jako astronomové vzlétající do vesmíru.

První z expozic nese název “Budoucí hrdinové” a je věnována speciálně dětem. Je rozdělená do tří sekcí (Imagine, Design a Build) a má vést děti učením a hrou k rozvoji dovedností potřebných pro budoucnost, jako je třeba schopnost efektivní komunikace, kritické myšlení nebo kreativita.

Zítřek už dnes

Druhá expozice s názvem "Zítřek už dnes" je zasvěcená nejnovějším objevům z oblasti vědy a techniky v podobě konkrétních produktů firem z celého světa. Mezi nejatraktivnější předměty tohoto patra bezpochyby patří bionická ruka, bioničtí mravenci, létající taxi Cyber Dog, motorový oblek, který by měl lidem umožnit bezpečně létat, a mnoho dalšího.

V další části pak najdete futuristické wellness centrum Al Waha. Tvůrci ho sem začlenili z toho důvodu, že je technologiím často vyčítáno, že nás odpojují od sebe samých i od sebe navzájem. Toto centrum je proto navrženo tak, aby se zde člověk mohl se sebou samým opět spojit.

Další část s názvem Heal Institute pak představuje virtuální svět, něco jako DNA knihovnu plnou rostlinných a živočišných druhů z amazonského deštného pralesa. Návštěvníci zde mohou pozorovat, jak se jednotlivé druhy navzájem propojují v dokonalém ekosystému. Hlavním cílem této expozice je pak předvést různé způsoby, jakými můžeme léčit přírodu pomocí umělé inteligence a biotechnologií.

Návštěva vesmírné stanice

V pátém patře nazvaném OSS Hope navštívíte model vesmírné stanice NASA, ve kterém si budete připadat, jako byste odcestovali 600 km nad povrch země. Zároveň se zde mohou návštěvníci dozvědět spoustu zajímavých informací o vesmíru přímo od lidí, kteří na opravdové vesmírné stanici působí.

Šesté patro je pak vyhrazeno kancelářím a v sedmém by se měly konat nejrůznější akce a konference.

Kromě toho, že si muzeum klade za cíl shromažďovat nejmodernější světové technologie, funguje zároveň jako investiční fond. Mladí vědci a technologičtí nadšenci zde mohou žádat o finanční prostředky na realizaci svých experimentů v oblasti matematiky, vědy, fyziky a technologií.

Pokud si návštěvu dubajského Muzea budoucnosti nehodláte nechat ujít a chcete poznat zítřek už dnes, vstupenky, které jsou dlouho dopředu vyprodané, si můžete rezervovat přímo zde. Pro jednu dospělou osobu lístek vyjde v přepočtu na necelých 900 Kč.

 

ZDROJ

Související

Nejmenší chodící robot na světě měří půl milimetru

Tito roboti jsou však často navrženi tak, aby plavali nebo jednoduše proplouvali tekutinami, které se již pohybují v tělesném oběhovém systému. Výzkumníkům se však tentokrát podařilo sestrojit bezdrátového robota, který může být řízen na dálku a jenž se pohybuje buď na nohách nebo jiným druhem...


O propojení Property a Technology s Maxem Verteletskyim, zakladatelem startupu Spaceti

6Dhub.cz · CZECHárna Petra Beneše 15# - Maksym Verteletskyi Pokud si chcete přidat Czechárnu Petra Beneše na Spotify, můžete tak učinit ZDE . Podporu pro svůj byznys model jste začali shánět zhruba před pěti lety. Už tehdy mě velmi zaujalo, že jsi měl kolem sebe ve smyslu zkušeností, věku i...


Amazon bojuje proti falešným recenzím

Společnosti fungují jako neoficiální makléři mezi prodejci Amazonu a jednotlivci, kteří píší recenze, uvádí technologický gigant. Recenzenti dostávají produkty zdarma a malý poplatek za každou recenzi, firma pak účtuje prodejci poplatek za zvýšení hodnocení na Amazonu. Prodejci si často...