Muzea prodávají NFT slavných obrazů od Rafaela a Da Vinciho
Věda a výzkum
Foto: Shutterstock

Muzea prodávají NFT slavných obrazů od Rafaela a Da Vinciho

Muzea, která se ocitla ve finanční tísni v důsledku pandemie, se rozhodla kompenzovat ztrátu pomocí NFT. Prodávají digitální reprodukce slavných mistrovských děl.

17.04.22

Podle Timesu londýnský obchod s uměním Unit, zaměřený na digitální technologie, právě dokončil přehlídku italských mistrovských děl reprodukovaných jako NFT, a to ve spolupráci s italskou společností Cinello, která si v roce 2021 nechala patentovat metodu NFT zahrnující reprodukce ve vysokém rozlišení, jež jsou zobrazovány na podsvícených obrazovkách zasazených do dobově odpovídajících rámů.

Přehlídka nazvaná "Externalizace dějin umění" je nejnovější snahou muzeí, která v důsledku pandemie utrpěla velké finanční ztráty, získat peníze a zároveň vydělat na šílenství kolem NFT.  Mezi zapojenými institucemi jsou například italské galerie, v nichž jsou originály těchto děl.

Pro ujasnění, ne všechna muzea, která naskočila na trend NFT, jsou na mizině. Patří mezi ně totiž i Britské muzeum, které uzavřelo exkluzivní pětiletou smlouvu s platformou LaCollection, postavenou na blockchainu Ethereum, což bude pro instituci proslulou vlastnictvím nespočtu ukradených děl znamenat jen další zbohatnutí.

Nízká nebo až příliš vysoká cena?

Konečné částky z prodeje NFT, které tato muzea a galerie získaly, a které uvádí deník Times, se na poměry uměleckého světa zdají být na první pohled nízké. Výtěžky z prodeje se pohybují v rozmezí od 444 000 dolarů za NFT repliky ze Státního muzea Ermitáž v Rusku, až po částku 1850 eur, za kterou se na Valentýna prodalo 10 000 digitálních reprodukcí obrazu Gustava Klimta "Polibek". Ale když si uvědomíme, že se nejedná o originální umělecká díla (nezapomeňte, že jde pouze o repliky ve vysokém rozlišení), ke kterým náleží pochybný vlastnický status, jsou najednou tyto částky neuvěřitelně vysoké.

Není pochyb o tom, že za dobré reprodukce se vyplatí zaplatit. Ale v případě, kdy společně s tím platíme i vysokou cenu v rámci životního prostředí, se nabízí otázka, zda to vůbec stojí za to.

 

ZDROJ

Související

Slovanskou epopej i další česká mistrovská díla nabízí digitální sbírka Google Arts & Culture

Kolekce působivých Street View fotografií a interaktivních her vznikla ve spolupráci s devatenácti českými kulturními institucemi, mezi něž patří Národní galerie, Národní muzeum, Národní divadlo, Galerie hlavního města Prahy, Centrum současného umění DOX, Uměleckoprůmyslové muzeum, vila Tugendhat,...


Autoři začínají využívat umělou inteligenci k rychlému psaní románů

Leppová, autorka vystupující pod pseudonymem Leanne Leedsová, řekla, že začala používat program umělé inteligence, který jí pomáhá s psaním, a ona díky tomu rychleji publikuje nové romány. Zbývá jí tak více času na dolaďování částí textu nebo na hledání inspirace k jednotlivým pasážím, místo aby...


Algoritmy dokážou napodobit díla kteréhokoliv umělce. Ti z toho ale radost nemají

Švéd Simon Stålenhag je známý svými obrazy, v nichž se mísí přírodní krajiny s děsivým futurismem obřích robotů, tajemných strojů a mimozemských bytostí. V polovině srpna 2022 se ale zdálo, že dystopickou hrůzu ze svých obrazů zažije na vlastní kůži: zjistil, že k napodobení jeho stylu byla...