Dřevo vypěstované v laboratoři může zachránit lesy
Kultura a vzdělávání
Foto: Shutterstock

Dřevo vypěstované v laboratoři může zachránit lesy

Ironií světa je, že téměř každé setkání a konference na téma "záchrana lesů" se koná v dobře zařízené místnosti, která je zaplněna nábytkem vyrobeným právě díky kácení lesů.

10.06.22

Trh s výrobky ze dřeva činil v roce 2021 631 miliard dolarů a navzdory veškerému úsilí, které ekologové vyvíjejí, aby zabránili odlesňovacím aktivitám, se očekává, že do roku 2026 překročí hranici 900 miliard dolarů. Prohráli jsme tedy již boj o záchranu našich lesů?

Možná ještě ne. Vzniká totiž novinka, která slibuje konec naší potřebě kácet stromy. Tým výzkumníků z Massachusettského technologického institutu tvrdí, že laboratorně vypěstované dřevo může nahradit výrobky ze dřeva skutečného. Vyvinuli techniku, pomocí které lze vyrobit dřevo v jakémkoli tvaru a velikosti. Pokud tedy například potřebujete novou dřevěnou židli, pomocí této metody ji můžete vytvořit v laboratoři, aniž byste pokáceli jediný strom. 

Jak výzkumníci vytvořili dřevo v laboratoři? 

Vědci provedli experiment, při kterém dali normálním rostlinným buňkám vlastnosti podobné kmenovým buňkám. Získali buňky z listů květiny ostálky sličné, a ty pak na několik dní uložili do tekutého média. V dalším kroku ošetřili rostlinné buňky gelovým médiem obohaceným o živiny a hormony.  

Po určité době z buněk vznikly nové rostlinné buňky. Vědci si také všimli, že když změní koncentraci hormonů v gelovém médiu, mohou tak řídit fyzikální a mechanické vlastnosti nově vypěstovaných buněk. Během pokusů rostlinný materiál, který obsahoval vysoké koncentrace hormonů, ztuhl.

„V lidském těle jsou hormony, které určují, jak se naše buňky vyvíjejí a jak vznikají určité vlastnosti. Stejně tak změnou koncentrace hormonů v živném bujónu reagují rostlinné buňky odlišně. Pouhou nepatrnou změnou množství těchto látek můžeme vyvolat docela dramatické změny, pokud jde o fyzické výsledky," řekla vedoucí výzkumná pracovnice Ashley Beckwithová.

Beckwithová a její tým navíc dokázali z buněk kultivovaných v gelu vytisknout pomocí metody 3D bioprintingu produkty na míru. Po dobu tří měsíců se laboratorně vytištěný rostlinný materiál inkuboval ve tmě a výsledky byly šokující. Nejenže laboratorní dřevo dokázalo přežít, ale také rostlo dvakrát rychleji než běžný strom.

Pěstování nábytku v laboratoři je bezodpadové

Podle odhadů vede současný proces výroby nábytku ke ztrátě přibližně 30 % celkového dřeva, které vznikne jako odpad. Zajímavé je, že technika 3D bioprintingu, kterou navrhli vědci z MIT, neprodukuje žádný odpad a lze ji použít k výrobě rostlinného materiálu jakéhokoli tvaru a velikosti. „Myšlenka spočívá v tom, že tyto rostlinné materiály můžete vypěstovat přesně v takovém tvaru, jaký potřebujete, takže nemusíte dodatečně provádět žádnou subtraktivní výrobu, což snižuje množství energie a odpadu," řekl Beckwith.

Vědcům se zatím podařilo prokázat, že rostlinný materiál lze pěstovat v laboratoři a manipulovat s jeho mechanickými vlastnostmi, ale studie je stále v počáteční fázi. Je třeba provést další výzkum a experimenty, než bude možné tuto techniku dále rozvíjet a využít ji pro výrobu laboratorního 3D nábytku v komerčním měřítku.

"Ačkoli je tento výzkum stále v počátcích, ukazuje, že laboratorně pěstované rostlinné materiály lze upravit tak, aby měly specifické vlastnosti, což by jednou mohlo výzkumníkům umožnit pěstovat dřevěné výrobky s přesnými vlastnostmi potřebnými pro konkrétní použití," tvrdí hlavní autor a vědec Luis Fernando Velásquez-García.

 

ZDROJ

Související

Houbovitý materiál dokáže absorbovat chemikálie ze vzduchu

Vědci věří, že porézní materiál připomínající houbu by mohl znamenat revoluci ve snaze o zlepšení kvality vzduchu a významně přispět k boji proti změně klimatu. Nový materiál vyvinul profesor Michael Zaworotko, vědecký pracovník Irské nadace pro výzkum na Limerické univerzitě, a jeho kolegové....


České zařízení pro zachytávání CO2 se zúčastnilo soutěže o milion dolarů. Peníze věnoval inovátor Musk

Ačkoliv tuzemský projekt nakonec cenu nezískal, lze jeho výběr mezi nominované považovat za velký úspěch. Mezi inovativní projekty, které mají přispět k řešení klimatické krize, organizátoři v následujících letech rozdělí celkem 100 milionů dolarů, které soutěži věnoval podnikatel Elon Musk a jeho...


Nanočásticový senzor dokáže rozlišit virový a bakteriální zápal plic

Zápal plic může způsobovat mnoho různých typů bakterií a virů, bohužel ale neexistuje snadný způsob, jak určit, který mikrob způsobuje onemocnění konkrétního pacienta. Tato nejistota ztěžuje lékařům volbu účinné léčby, protože antibiotika běžně používaná k léčbě bakteriálního zápalu plic pacientům...