Demokratizace investic do umění. Místo obrazu si teď můžete koupit jeho akcie
Kultura a vzdělávání
Foto Shutterstock

Demokratizace investic do umění. Místo obrazu si teď můžete koupit jeho akcie

Dosud bylo investování do výtvarného umění finanční strategií vyhrazenou spíše pro bohaté. To se však zakladatelé inovativní platformy Masterworks rozhodli změnit. Díky nim si teď akcie originálů slavných obrazů od autorů jako je Banksy, Kaws, Basquiat a další může koupit skoro každý.

31.08.21

Jak je z podoby platformy Masterworks zřejmé, spíš než na umění samotné klade důraz právě na investici. Pokud se tedy o umění spíše než jako o estetické objekty zajímáte jako o prostředek k možnému zúročení vašich vkladů, pak se Masterworks jeví jako smysluplný nástroj. 

Jakmile si zažádáte o členství, můžete ihned začít investovat do množství obrazů od významných aukčních síní, soukromých sběratelů a zavedených galerií, které byly vybrány s ohledem na maximální možné zhodnocení ceny.

Umění investice 

Investice do umění vzbuzují v řadě lidí množství oprávněných obav. Kromě vysokých počátečních nákladů nikde neexistuje žádná záruka, že se vám v okamžiku, kdy budete chtít umělecké dílo prodat, podaří najít kupce. A i pokud se vám to podaří, pak ještě nemáte jistotu, že jej bude chtít koupit zrovna za vámi požadovanou cenu. To pak může být ve chvíli, kdy potřebujete investici rychle proměnit v hotovost, docela problém. 

Vyšší likvidita 

Jedním z klíčových slov při investování do umění s mistrovskými díly je totiž právě likvidita, což v tomto kontextu znamená schopnost investice být rychle přeměněna na reálné peníze. A přesně tuto nejistotu se snaží Masterworks odbourat - v případě investování do akcií uměleckých děl u nich totiž můžete rychle nakupovat i prodávat své podíly prostřednictvím jejich sekundárního trhu. 

Jako investor zároveň získáte veškeré poměrné výnosy v okamžiku, kdy společnost obraz obvykle po třech až deseti letech prodá. Pokud se jí podaří najít kupce. 

Pojištění proti inflaci 

Server Futurism uvádí, že právě díla vybraná a kurátorovaná společností Masterworks, jsou solidním zajištěním proti inflaci. Podle výzkumů na toto téma pak mají ceny současného umění tendenci těžit z poklesu úrokových sazeb. Díky tomu můžou poskytovat ochranu v obdobích inflace, ke kterému podle některých analytiků nyní směřujeme. 

Společnost Masterworks se zaměřuje na umělecká díla reprezentující vyzrálý styl každého umělce. Ty totiž mají větší šanci na růst hodnoty na základě historické míry zhodnocení i zavedené tradice několika mnohamiliónových prodejů ročně. Jejich nejlepší díla sekuritizuje, tedy převádí na cenné papíry, vytváří holdingové subjekty a následně prodává akcie jednotlivých děl veřejnosti. 

A i když vysoká návratnost těchto investic není stoprocentně zaručena, zapojením zmíněných uměleckých kurátorů se společnost Masterworks snaží, aby byly tak bezpečné, jak jen investice do umění mohou být.

 

 

ZDROJ

 

Související

Robomalíř tvoří podle online instrukcí uživatelů sociální platformy

Malující roboti nejsou už po nějaký čas úplnou technologickou novinkou. Sociální inovace do této oblasti ale přinesl zakladatel Instapainting Chris Chen, který svůj malířský robot propojil přes sociální videoplatformu Twitch s jejími uživateli, kteří mohou svými instrukcemi robomalíře vést. Dalším...


Nová aplikace od Googlu otevírá světové galerie a nenápadně vzdělává

Nová aplikace Google Arts&Culture se nám líbí nejen pro svoji informační bohatost a špičkový vizuální dojem: mapuje 1000 světových muzeí a využívá vymožeností velkých dat, umělé inteligence a virtuální/rozšířené reality. Její velkou přidanou hodnotou ale je, že nás nenápadně vede k tomu, abychom...


Umělá inteligence pomohla vytvořit upoutávku k filmu - o umělé inteligenci.

Watson - nástroj AI od IBM - poprvé v historii zapojil umělou inteligenci do procesu filmové tvorby a to při tvorbě upoutávky na sci-fi horor Morgan, v němž se shodou okolností právě umělá inteligence vymkne lidské kontrole. Watson se nejprve "vytrénoval" na stovce jiných hororových upoutávek, aby...