Lesy přestávají být plícemi republiky, uhlík mizí i z půdy

Lesy jsou známé svou nezastupitelnou rolí ve vázání atmosférického uhlíku. Často jsou v této souvislosti označovány jako zelené plíce planety. České lesy už ale tuto klíčovou roli tak dobře neplní.Příprava nejslibnějšího zářiče alfa pro léčbu nádorů

V současné době se radiofarmaka na bázi 225Ac testují v řadě klinických aplikací včetně karcinomu prostaty, tlustého střeva a konečníku a leukémie. V následujících deseti letech se odhaduje exponenciální nárůst poptávky po tomto radionuklidu.


Móda bez hranic aneb Metaverse změní módní průmysl od základů

V roce 2020 vytvořila londýnská módní návrhářka Scarlett Yangová oděv, který vypadal jako sklo, měnil strukturu v závislosti na teplotě a počasí a rozpustil se, když jste ho nechali ve vodě. Nejednalo se o žádný sci-fi ani kouzelnický trik, ale o návrh, který umožnila moderní technologie.


Nová aplikace platí alkoholikům za to, že nepijí

I když se to může zdát jako vtip, metoda založená na principu malých odměn, může z pohledů vědců opravdu fungovat. Za každý den, kdy zůstane člověk střízlivý, ho aplikace odmění 5 dolary.


Proč jsou aktualizace programovacích jazyků tak drahé a jak je zlevnit?

Vědci z Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze získali prestižní Advanced ERC grant v hodnotě 77 milionů korun na výzkum zefektivnění a zlevnění aktualizací programovacích jazyků. Programovací jazyky umožňují programátorům komunikovat s počítači a zadat jim úkony, které mají provést.


Tálibán zakázal v Afghánistánu TikTok, prý vede mládež na scestí

Tálibán nařídil v Afghánistánu zákaz aplikace pro sdílení videí TikTok a online hry PUBG. Militantní skupina také uvedla, že zakáže televizním kanálům vysílat to, co považuje za „nemorální materiál“.


Potřebujete mluvit se zemřelým blízkým? Díky metaverse už je to možné

Není to vyloženě nebe, každopádně dnes už opravdu existuje možnost, jak můžete mluvit s vašimi blízkými i po jejich smrti. Stačí k tomu obrovské množství jejich osobních údajů a také samozřejmě určité finanční prostředky.


Vědci možná našli způsob, jak léčit cukrovku bez inzulínu

Lékaři by mohli získat nový způsob léčby cukrovky 2. typu, kterou trpí stovky milionů lidí na světě. Testování na zvířatech proběhlo úspěšně.


Léčba rakoviny pomocí zvuku

Tým vědců z Michiganské univerzity tvrdí, že se jim podařilo zničit nádory jater u potkanů pouze pomocí neinvazivních ultrazvukových vln, což by mohlo změnit léčbu pacientů s rakovinou jater.


Nejštíhlejší mrakodrap světa uchvacuje architekturou i luxusem

V New Yorku vyrostl nový mrakodrap a milovníci architektury se nemůžou dočkat, až ho uvidí. New York může být pro mnoho svých obyvatel velmi neúprosný. Náklady na bydlení jsou pověstně vysoké, plocha na stavění je drahá a doprava zdánlivě neutichá. Přesto fakt, že „Velké jablko“ je jednou z nejoblíbenějších metropolí v USA, má svůj důvod: energie a ambice jsou tu nevídané.


Kalifornie chce vypustit do přírody miliony geneticky modifikovaných komárů

V Kalifornii mají být do přírody vypuštěny miliony geneticky modifikovaných komárů. Důvod? Snaha snížit populaci invazivního druhu. Ne všichni jsou ale z tohoto nápadu nadšeni.


Inovativní lepenka, pohřebnictví nebo emise blockchainu. Soutěž Terra Carta Design Lab hledá finalisty

Cílem soutěže Terra Carta Design Lab je upozornit na naléhavou potřebu společnosti zaměřit svou pozornost na tvůrčí spolupráci mezi uměním, vědou, designem a inženýrstvím s prioritním cílem - vytvořit funkční a udržitelná řešení klimatické krize.


Muzea prodávají NFT slavných obrazů od Rafaela a Da Vinciho

Muzea, která se ocitla ve finanční tísni v důsledku pandemie, se rozhodla kompenzovat ztrátu pomocí NFT. Prodávají digitální reprodukce slavných mistrovských děl.


Získáme lásku díky technologiím?

Dnes každý druhý potvrdí, že najít lásku není vůbec jednoduché. V posledních letech se nám s tímto úkolem snaží pomoci technologie. Počet seznamovacích aplikací na trhu se prudce navýšil - snad každá demografická skupina si najde tu „svou“, která je jí ušitá na míru.


Genoví inženýři chtějí vyšlechtit hypoalergenní koťátka

Vědci se snaží pomocí CRISPR editace genů vytvořit kočky, ze kterých už nikdo nekývhne. Zvolili strategii odstranění proteinu, který u lidí alergické projevy způsobuje.


Navštivte muzeum budoucnosti a podívejte se do roku 2071

Hlavní město spojených arabských emirátů, Dubaj, si pro své návštěvníky nachystalo další dech beroucí stavbu. Do sbírky architektonických zázraků tentokrát přibyl počin, který by se dal s nadsázkou připisovat nějaké mimozemské civilizaci. Toto přirovnání je však na místě, jde totiž o muzeum budoucnosti – o poctu vědě a futuristickým technologiím, které svým návštěvníkům umožní ochutnat život...


Antikoncepci pro muže budou dobrovolníci testovat už letos

„Hon na mužskou pilulku“ se blíží k cíli – autoři nedávného výzkumu tvrdí, že vyvinuli nehormonální formu antikoncepce pro muže, která v testovací fázi zajistila u laboratorních myší sterilitu po dobu 4 – 6 týdnů, a to bez nežádoucích vedlejších účinků. Výzkum potvrdil, že vyvíjená nehormonální antikoncepce měla u myší 99% účinnost. Očekává se, že testování na skupině dobrovolníků začne ještě...


Pidihvězda trousí antihmotu po celé Mléčné dráze: Máme se začít bát?

Za nedávným objevem stojí satelit Chandra X-Ray Observatory, který je citlivý na zdroje rentgenového záření 100x slabší, než kterékoliv dosavadní zařízení. PSR J2030+4415 vznikl při kolapsu velké hvězdy a podle NASA do naší galaxie chrlí “kolosální množství hmoty a antihmoty”.


Ukrajinská migrace jako příležitost. Pro uprchlíky i pro nás

Odpověď na otázku jak vysvětlit Čechům, že Ukrajinci jsou pro nás přínosem, má podle vědce tři rozměry: Za prvé - humanitární pohled, za druhé morální hledisko, za třetí - z dlouhodobého ekonomického pohledu ukrajinská migrace do ČR může být win-win strategií pro všechny.


Studie ukázala, že lidé věří více deepfake tvářím než skutečným lidem

Jste si jistí, že dokážete rozeznat deepfake od reality? Studie ukazuje, že většina z nás to nedokáže.


Co věda stále nedokáže vysvětlit o lásce? (3/3)

Psychologové nejsou zdaleka jedinými odborníky na lásku, a tak se Brian Resnick ze zvědavosti zeptal i u seznamovacích kanceláří a vztahových koučů na stejnou otázku: Vědí lidé skutečně, co chtějí? Jsou vztahy objevovány, nebo jsou budovány?


Co věda stále nedokáže vysvětlit o lásce? (2/3)

V minulém díle jsme se začali zabývat jednou z největších záhad života – láskou. Tedy přesněji – odbornými studiemi, které se snaží zkoumat lásku i to, zda jsou naše vztahy předvídatelné a zda se řídí nějakými zákonitostmi. Dnes se podíváme na dvě hlavní teorie, které si - jak jste správně odhadli - protiřečí.


Co věda stále nedokáže vysvětlit o lásce? (1/3)

Lidé říkají, že vědí, co u svého protějšku hledají. Odborníci na vztahy si to ale nemyslí. Věříte, že byste se zamilovali znovu do svého partnera, kdyby vám vymazali paměť?


Tinder rande: na slepo i online, ale na základě osobnosti

Tinder přidává novou funkci "Rande naslepo", která mění obvyklé „swipnutí“ prstem doleva nebo doprava. Tentokrát si musíte s ostatními uživateli nejdříve popovídat, než zjistíte, jak vypadají.


Uživatelé Google Maps objevili díru v oceánu a nemůžou se shodnout, co to je

Uživatel Redditu narazil v Mapách Google na záhadnou černou díru uprostřed Tichého oceánu a nikdo se nemůže shodnout na tom, co to přesně je.


Strana 1 z 2