V Dubaji byla otevřena největší vertikální farma světa
Byznys inovace
Foto: se souhlasem Emirates Flight Catering

V Dubaji byla otevřena největší vertikální farma světa

Klima na mnoha místech světa je čím dál teplejší a sušší, proto je velmi důležité hledat nové inovativní cesty, jak pěstovat potraviny. Jedno z řešení, která se dnes široce prosazují, představují vertikální farmy. Ty už vznikají všude od Nizozemska přes Pensylvánii až po Singapur, přičemž na tuto vlnu naskakují i velcí maloobchodníci jako Walmart.

09.08.22

Ve Spojených arabských emirátech – tedy na jednom z nejteplejších a nejsušších míst světa - existuje hned několik vertikálních farem. V červenci roku 2022 však byla otevřena zatím největší z nich. S rozlohou více než 30 000 metrů čtverečních je vertikální farma ECO 1 nejen největší ve Spojených arabských emirátech, ale údajně i na světě.

Zařízení funguje stejně jako ostatní vertikální farmy, tedy pomocí LED světla a pečlivě odměřeného koktejlu živin, které umožňují pěstování rostlin bez půdy a slunečního svitu. Při fotosyntéze (kterou lze nyní také uměle navodit) dochází k interakci červených a modrých vlnových délek světla s chlorofylem, což pomáhá vytvářet glukózu a celulózu, strukturální materiál buněčných stěn. LED diody mohou tento efekt reprodukovat, a to dokonce rychleji než slunce. Neobsahují totiž prvky slunečního světla, které rostliny nevyužívají, jako je například teplo.

Co je na systému ECO 1 jiné, je jeho měřítko. Na začátku letošního roku magazín Singularity Hub informoval o vertikální farmě budované v Pensylvánii, která byla v té době označena za největší na světě. Ale jejích 23 000 metrů čtverečních bylo právě překonáno 30 000 metry čtverečními v ECO 1 (které měří na délku 175 metrů, což je jen o něco méně než jedna a půl délky hřiště amerického fotbalu).

Zařízení v Dubaji má kapacitu na produkci více než dvou milionů kilogramů listové zeleniny ročně a bude pěstovat saláty, rukolu, směs salátové zeleniny a špenát. Tyto potraviny se potom budou podávat na palubách letadel společnosti Emirates a prodávat v obchodech s potravinami ve Spojených arabských emirátech. Vzhledem k tomu, že se zelenina pěstuje ve sterilním prostředí bez pesticidů, herbicidů a chemikálií, nemusí se mýt a je připravena k okamžité konzumaci.

Spojené arabské emiráty jsou v mnoha ohledech pro vertikální zemědělství ideálním místem. Navíc zde tato technologie může být brzy nepostradatelná. Je zde dostatek slunečního světla, ale málo vody; vertikální farmy by tedy mohly využívat energii ze solárních panelů k pěstování potravin pod střechou a zároveň spotřebovat o 95 % méně vody než je tomu v tradičním zemědělství.

Umístění ECO 1 kousek od Dubaje odpovídá trendu, kdy se většina vertikálních farem nachází v blízkosti velkých měst. Vzhledem k tomu, že světová populace stále roste a urbanizuje se, bude mnohem více lidí nakupovat potraviny v obchodech, místo aby si je pěstovali na farmách nebo na zahradách. Zemědělské výnosy se tedy budou muset výrazně zvýšit, a protože velká část světové obdělávatelné půdy je již obhospodařována, máme co dělat, abychom byli v zásobování potravinami vynalézavější.

 

ZDROJ

Související

Brazílie zakazuje prodej iPhonů bez USB napájecích adaptérů

Brazilská spotřebitelská agentura Senacon uvedla, že rozhodnutí Applu nezahrnout napájecí adaptéry do balení nových iPhonů diskriminuje spotřebitele prodejem „nekompletního produktu“. Apple se proti zákazu odvolá. Společnost řekla agentuře Reuters , že bude spolupracovat s brazilskými úřady na...


Startup začal prodávat luxusní domy, které vyrůstají přímo z oceánu

Startup představil svůj projekt v USA Today. Domy nabízejí moderní čistě bílé interiéry a každý modul má navíc úchvatný 360stupňový výhled na oceán. Podle představ společnosti budou jako ostraha a kurýři sloužit drony a budou doručovat věci, jako jsou potraviny a léky, což se zdá být praktické....


Letecké palivo z vody, CO2 a slunečního světla? Věda prověřuje možnosti solárních věží

Nový výzkum zveřejněný v časopise Joule vysvětluje, jak tým postavil solární věž, která celý proces zvládne. Věž využívá sluneční energii k výrobě syntetických alternativních paliv. Kerosin, který solární věž vyrábí, je údajně připraven k běžnému použití v letectví, včetně skladování a létání, což...