Továrny v Jižní Koreji rychle nahrazují roboty za lidi
Byznys inovace
Foto: Shutterstock

Továrny v Jižní Koreji rychle nahrazují roboty za lidi

V lednu vstoupil v Jižní Koreji v platnost nový zákon o trestech za závažné nehody. Nový předpis stanovil, že pokud pracovníci při práci zemřou nebo utrpí vážné zranění, může soud generálnímu řediteli nebo vysoce postaveným manažerům dané firmy udělit pokutu, nebo je dokonce poslat do vězení.

02.08.22

Podle zprávy magazínu Rest of the World zveřejněné 6. června tato událost podnítila zvýšení investic do robotů v zemi. „V průběhu naší historie jsme vždy museli hledat způsoby, jak si udržet náskok," uvedl Kim Yong-rae, generální ředitel společnosti Speefox, největšího jihokorejského výrobce kondenzátorů. „Automatizace je dalším krokem v tomto procesu."

„Zákony představují v současné době v podnikání velkým problém," dodala Kim Hyo-jin, výkonná ředitelka společnosti Speefox a Yong-raeova dcera. „Naštěstí pro nás automatizujeme již delší dobu, takže když zákon přišel, byli jsme připraveni."

Nový zákon přiměl společnosti hledat možnosti, jak mít pracovníků méně nebo možná vůbec žádné.

„Společnosti směřují ke snižování počtu zaměstnanců," uvedl pro Rest of the World Jung Jin-woo, profesor Soulské národní univerzity vědy a techniky, který se zabývá bezpečností práce. „Váhají také, zda se mají pouštět do jakýchkoli rizikových projektů."

Zákon byl zpočátku vnímán jako významný krok v oblasti práv pracovníků. Společnosti, většinou výrobci a stavební firmy, však proti němu argumentovaly s tím, že kriminalizace vedoucích pracovníků za praktiky na pracovišti je nespravedlivá a že zákon je formulován příliš vágně, což vede k nejistotě, co přesně představuje provinění a jak se mu vyhnout.

Jižní Korea je známá nedostatečnou bezpečností ve svých továrnách, což je u tak technologicky vyspělého státu zajímavé a pochopitelně i velmi znepokojující.

„Opakované nehody představují velký problém pro zemi s příjmem na obyvatele kolem 30 000 dolarů," řekl Lee Joon-won, odborník na bezpečnost systémů na Soongsilově univerzitě v Soulu. „Je přirozené, že společnosti usilují o zisk, ale musí to dělat bezpečně."

Nyní se do problému zapojila vláda a slíbila, že pomůže společnostem zlepšit jejich bezpečnostní standardy. „Důležitější než nákup nových zařízení je, aby si společnosti uvědomily důležitost zajištění bezpečnosti, předcházely průmyslovým haváriím, a tedy zavedly a uplatňovaly systém řízení bezpečnosti a ochrany zdraví," uvedlo Ministerstvo práce a zaměstnanosti. „Je základní odpovědností státu chránit drahocenné životy a bezpečnost pracujících lidí."

Dosáhne ministerstvo svého vznešeného cíle, nebo se národ dočká celostátního nahrazení pracovníků roboty? V sázce je živobytí lidí, což vytváří velmi napjatou situaci. Jak se vše nakonec vyvine, ukáže čas.

 

ZDROJ

Související

České LGBTQ+ seznamovací aplikace dobývají svět

Potenciál dalšího růstu seznamovacích aplikací pro LGBTQ+ lidi si uvědomuje pražská technologická společnost STRV, která Zoe a Surge vyvinula pod značkou Cosmic Latte. Firma nedávno získala i plné vlastnictví těchto aplikací. Nyní hodlá výrazně podpořit on-line seznamování pro LGBTQ+ komunitu, a...


„To, co mě nejvíc vystihuje, jsou lidé, technologie a byznys,“ říká Marv Shamma, podnikatel v technologiích, který založil Future Ready School

6Dhub.cz · CZECHárna Petra Beneše #22 Marv Shamma Pokud si chcete přidat Czechárnu Petra Beneše na Spotify, můžete tak učinit ZDE . Přečetl jsem si o tobě, že to, co tě nejvíc vystihuje, jsou lidé, technologie a byznys. Co je tvou současnou největší vášní? Co tě nejvíc naplňuje? Myslíval jsem si,...


Startup představil ponorku s vizáží vesmírné lodi. Může být použita pro speciální operace

Ponorky určené pro tajné operace, se v průběhu let značně zdokonalily. Jejich základní konstrukce a tvar však zůstávají víceméně standardní. S novějšími technologiemi, jako jsou elektrické motory a bezpilotní vozidla, které se dostávají do popředí, ale vzniká příležitost změnit ponorky tak, aby...